Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, IASL (od ang. International Association of School Librarianship) – stowarzyszenie zrzeszające bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz inne osoby, związane z bibliotekarstwem szkolnym. Zainaugurowano je formalnie w 1971[1].

Cele IASL[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem jest rozwój bibliotek szkolnych we wszystkich krajach. Pierwsza konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego odbyła się w Londynie w 1971. Od tamtej pory konferencje organizowane są corocznie i odbywają się w różnych regionach świata. IASL jest członkiem Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), jest powiązane z UNESCO, współpracuje z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Czytelniczym (IRA) oraz Międzynarodową Izbą ds. Książek dla Młodych (IBBY).

Międzynarodowe święto bibliotek szkolnych[edytuj | edytuj kod]

  • Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych (ang. International School Library Day) – pierwsze obchody odbyły się 18 października 1999. Święto obchodzone było corocznie, w czwarty poniedziałek października, do 2007.
  • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (International School Library Month ) – w 2008 październik zastąpił poprzednie jednodniowe święto.
Hasła Międzynarodowego Dnia / Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Rok Hasło polskie Hasło angielskie
1999
18 października
Dzień z życia... A Day in the Life...
2004
25 października
Współpraca bibliotek, czytanie i uczenie się. ?
2005
24 października
Odkryj przygodę! ?
2006
23 października
Czytać. Poznawać. Działać. Reading. Knowing. Doing.
2007
22 października
Uczenie się: Wspomagane przez twoją biblioteką szkolną Learning: Powered by your school library
2008 Umiejętność czytania i uczenie się w twojej bibliotece szkolnej. Literacy and Learning at your School Library.
2009 Biblioteki szkolne: Pełen obraz. School Libraries: The Big Picture.
2010 Różnorodność, Wyzwanie, Elastyczność: Biblioteki szkolne mają to wszystko Diversity Challenge Resilience: School Libraries Have it All

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek[edytuj | edytuj kod]

W Polsce obchodzony jest Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, przypadający corocznie 8 maja. Pierwszy raz bibliotekarze świętowali w 1985, przy udziale Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich we Wrocławiu.

Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy i świętem, w którym jest okazja do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć społeczeństwa bibliotekarskiego, jak i refleksji o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego[2]. Jest to dzień bez kar w bibliotekach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego. iasl-online.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-20)]. (ang.)
  2. Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek w Polsce, Elektroniczna Biblioteka SBP

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]