Michał Oskierko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Oskierko (ur. w 1836 roku w Mińsku - zm. 10 maja 1865 roku w Mohylewie) – komisarz powstańczy województw: mohylewskiego i mińskiego w czasie powstania styczniowego.

Pochodził z rodziny szlacheckiej. Ukończył gimnazjum w Świsłoczy i Wydział Medyczny Uniwersytetu Moskiewskiego. Wykonywał zawód wolnego lekarza. Od 1862 roku pracował na terenie powiatów: sienneńskiego i oszmiańskiego. Po wybuchu powstania styczniowego wyjechał do Wilna, gdzie mianowany został komisarzem województwa mohylewskiego. Po rychłym upadku powstania w tym regionie uzyskał nominację na godność komisarza województwa mińskiego. Aresztowany został 4 listopada 1864 roku w czasie podróży koleją do Petersburga. W śledztwie odmówił składania wyjaśnień, ale jego rolę w powstaniu wydali jego współpracownicy, kiedy śledczy przekazali im nieprawdziwą informację o jego śmierci.

Rozstrzelano go 10 maja (28 kwietnia starego stylu) 1865 roku w Mohylewie. Rodzina i przyjaciele zabiegali u Murawjowa o zmianę wyroku i uzyskano nawet jego obłudną zgodę. Odpowiedni dokument celowo dostarczono jednak do Mohylewa już po zaplanowanym terminie egzekucji.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rok 1863. Wyroki śmierci. Wydane pod redakcją Wacława Studnickiego nakładem i drukiem Ludwika Chomińskiego w Wilnie. Księgarnia Stow. Nauczycielstwa Polskiego. Tow. Wyd. "Ignis", Warszawa, wersja zdigitalizowana w Internecie, s. 81 takiej wersji.
  • Ł. U. Marakou, Represawanyja literatary, nawukoucy, rabotniki aswiety, gramadskija i kulturnyja dziejaczy Białarusi, 1794-1991. Enc. dawiednik. U 10 t. T.1. - Mn:, 2003. ​ISBN 985-6374-04-9​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]