Michaił Hruszeuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Michaiła Hruszeuskiego – białoruskiego polityka. Zobacz też: Mychajło Hruszewski – ukraiński historyk i polityk.
Michaił Hruszeuski
Міхаіл Грушэўскі
Pełne imię i nazwisko Michaił Kanstancinawicz Hruszeuski
Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2000
Przynależność polityczna Partia Agrarna
Następca wybory nie odbyły się

Michaił Kanstancinawicz Hruszeuski (biał. Міхаіл Канстанцінавіч Грушэўскі, ros. Михаил Константинович Грушевский, Michaił Konstantinowicz Gruszewski) – białoruski polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku mieszkał w Mińsku. Pełnił funkcję kierownika Wydziału Gospodarki Wiejskiej i Wyżywienia Czeczerskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego, był członkiem Partii Agrarnej. W drugiej turze wyborów parlamentarnych 28 maja 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji Czeczerskiego-Komianskiego Okręgu Wyborczego Nr 100[1]. 9 stycznia 1996 roku został zaprzysiężony na deputowanego[2]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Katastrofy Czarnobylskiej[3]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2000 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]