Przejdź do zawartości

Michaił Bieliszew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michaił Bieliszew
Михаил Александрович Белишев
generał major lotnictwa generał major lotnictwa
Pełne imię i nazwisko

Michaił Aleksandrowicz Bieliszew

Data i miejsce urodzenia

18 września 1900
Moskwa

Data i miejsce śmierci

26 sierpnia 1950
Moskwa

Przebieg służby
Lata służby

1919–1942

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Wojskowe Siły Powietrzne
Rosyjska Armia Wyzwoleńcza

Stanowiska

d-a 2 Armii Lotniczej

Główne wojny i bitwy

wojna domowa w Rosji,
II wojna światowa

Michaił Aleksandrowicz Bieliszew, ros. Михаил Александрович Белишев (ur. 5 września?/18 września 1900 w Moskwie, zm. 26 sierpnia 1950 tamże) – radziecki wojskowy (generał major), oficer i propagandysta Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej podczas II wojny światowej

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W okresie międzywojennym służył w Armii Czerwonej. Przed atakiem wojsk niemieckich na ZSRR 22 czerwca 1941 r., w stopniu pułkownika pełnił funkcję zastępcy dowodzącego lotnictwem Charkowskiego Okręgu Wojskowego. Awansował na generała majora.

26 września 1942 r. jako dowódca lotnictwa 2 Armii Uderzeniowej dostał się do niewoli niemieckiej. Osadzono go w obozie jenieckim Luftwaffe nr 2 pod Łodzią. Mieszkał w specjalnej, wydzielonej części obozu. Przekazał Niemcom tajne informacje dotyczące sowieckiego lotnictwa wojskowego. Wstąpił do Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA). Prowadził werbunek sowieckich jeńców wojennych – lotników do kolaboracyjnych oddziałów lotniczych na służbie niemieckiej. Informował Gestapo o nastrojach panujących wśród jeńców (m.in. wydał grupę lotników, przygotowujących ucieczkę z obozu). Ponadto był zaangażowany w tworzenie materiałów propagandowych o charakterze antysowieckim, które następnie były rozrzucane za linią frontu. Po wyzwoleniu obozu przez Armię Czerwoną został aresztowany i deportowany do ZSRR. Po procesie skazano go pod koniec sierpnia 1946 r. na karę śmierci.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Borys W. Wiesełowski, Скрытая биография, 1996

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]