Mieszańce z rodzaju lampartów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mieszańce z rodzaju lampartów – zwierzęta urodzone w wyniku skrzyżowania różnych gatunków należących do rodzaju lampartów.

Pokrewieństwa między dzikimi kotami z tego rodzaju są na tyle bliskie, że ich gatunki mogą się łatwo krzyżować, dając czasami płodne potomstwo w linii żeńskiej. Najczęściej spotykanym mieszańcem jest potomek tygrysicy i lwa, nazywany legrysem. Obecnie takie krzyżówki spotykane są jedynie w niewoli, ale nie można wykluczyć, że dawniej – kiedy zasięgi obu gatunków pokrywały się w większym stopniu – występowały również w warunkach naturalnych.

Zwierzęta te często są bardziej podatne na choroby niż gatunki żyjące w naturze. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie zajmujący się ochroną zagrożonych gatunków walczą z hodowaniem mieszańców. Podstawowym powodem jest jednak to, że hybrydy zajmują miejsce (klatki i wybiegi) i czas (ciąża i wychowanie młodych u samicy), w którym można by rozmnażać zwierzęta tego samego gatunku, przyczyniając się do jego ratowania.

lew Venus symbol.svg tygrys Venus symbol.svg jaguar Venus symbol.svg lampart Venus symbol.svg
lew Mars symbol.svg lew legrys leguar lepart
tygrys Mars symbol.svg tyglew tygrys tyguar tygart
jaguar Mars symbol.svg jaglew jagrys jaguar jagart
lampart Mars symbol.svg lamlew lagrys laguar lampart

Legrys[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec tygrysicy i lwa. Podobnie jak tyglew, nie występuje w naturze i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w niewoli. Związki tygrysic z samcami lwów były odnotowywane bardzo rzadko. Pierwsze udokumentowane dane o istnieniu legrysów pochodzą z Azji, z początków XIX wieku.

Legrysy (w przeciwieństwie do tyglewów) są zwykle większe niż tygrysy i znacznie większe niż lwy. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do rodzenia potomstwa.

Tyglew[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec tygrysa i lwicy. Nie występuje w naturze – tyglewy są efektem celowego lub przypadkowego krzyżowania zwierząt żyjących w niewoli. Podobnie jak w przypadku legrysów, samce tyglewów są bezpłodne, ale samice często mogą mieć potomstwo. Znany jest przypadek samicy o imieniu Noelle[1], która urodziła młodego „tytyglewa”, którego ojcem był tygrys.

Tyglewy są mniejsze od legrysów, rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy, co jest skutkiem rywalizacyjnej strategii reprodukcyjnej lwów.

Masa ciała: 140–180 kg
Ubarwienie: zwykle płowa lub rudawa sierść z delikatnymi prążkami (jak u tygrysów) i cętkami (jak u młodych lwów)
Biotop: tylko w niewoli

Jaglew[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec jaguara i lwicy.
Wygląd: potężniejsze niż jaguary. Mają brązowe cętki na tle futra barwy charakterystycznej dla lwa.
Przykłady: Dwa jaglewy urodziły się 9 kwietnia 2006 w Barrie w Kanadzie. Jahzara (samica) i Tsunami (samiec) były rezultatem niezamierzonego pokrycia lwicy Loli przez czarnego jaguara Diablo.

Jagrys[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec jaguara i tygrysicy.
Wygląd: najpotężniejszy z rodzaju lampartów
Masa ciała: około 180 kg
Biotop: czasami wypuszczane na Ziemi Ognistej, ale większość występuje w niewoli

Lamlew[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec lamparta i lwicy. Pierwsze doniesienia o lamlewach pochodzą z 1910. Uzyskano je w wyniku krzyżowania w ogrodach zoologicznych w Indiach, Japonii i w Niemczech. Odnotowano pojedyncze doniesienia o wystąpieniu takich krzyżówek w warunkach naturalnych[2].

Głowa zwierzęcia ma kształt głowy lwa, a reszta ciała ma cechy lamparta: cętki na sierści i krótsze łapy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Victor Junger: That Odd Couple at Tippi Hedren's Animal House Produced a Tigon, people.com, 22 stycznia 1979 [dostęp 2018-05-11]
  2. a b Hybrids between Leopards and Lions. [w:] Hybrid and Mutant Animals [on-line]. [dostęp 2017-01-20]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]