Mikałaj Astapkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikałaj Astapkowicz
Мікалай Астапковіч
Pełne imię i nazwisko Mikałaj Uładzimirawicz Astapkowicz
Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2001
Przynależność polityczna Partia Agrarna, frakcja agrariuszy
Następca wybory nie odbyły się

Mikałaj Uładzimirawicz Astapkowicz (biał. Мікалай Уладзіміравіч Астапковіч[a], ros. Николай Владимирович Астапкович, Nikołaj Władimirowicz Astapkowicz) – białoruski polityk, członek Partii Agrarnej, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mieszkał w Słonimie, pełnił funkcję dyrektora Słonimskiej Rajahrapramtechniki. Wchodził w skład Partii Agrarnej. W drugiej turze wyborów parlamentarnych 28 maja 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji ze Słonimskiego-Czyrwonaarmiejskiego Okręgu Wyborczego Nr 141[1]. 9 stycznia 1996 roku został zaprzysiężony na deputowanego[2]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Budżetu, Podatków, Banków i Finansów[3]. Należał do frakcji agrariuszy. Od 3 czerwca był członkiem grupy roboczej Rady Najwyższej ds. współpracy z parlamentem Republiki Kirgizji[4]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2001 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Мікалай Уладзімеравіч Астапковіч (czyt. Mikałaj Uładzimierawicz Astapkowicz).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]