Mindwalk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mindwalk
Gatunek dramat
Data premiery 9 września 1990
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Czas trwania 112 min
Reżyseria Bernt Amadeus Capra
Scenariusz Floyd Byars, Fritjof Capra
Główne role Liv Ullmann, Sam Waterston, John Heard, Ione Skye, Emmanuel Montes, Jean Boursin
Muzyka Philip Glass
Zdjęcia Karl Kases
Scenografia Christian Nunez, Corey Kaplan
Kostiumy Bambi Breakstone
Montaż Jean-Claude Piroué
Wytwórnia Atlas
Mindwalk

Mindwalkfilm z 1990 roku w reżyserii Bernta Amadeusa Capry oparty na jego opowiadaniu bazującym z kolei na książce jego brata Fritjofa Capry The Turning Point.

Mont Saint-Michel

Akcja filmu rozgrywa się na wyspie pływowej Mont Saint-Michel, co zapewniło wspaniałe widoki, takie jak przypływy i odpływy, katedra, pasaże oraz starożytny mechanizm zegarowy.

Większość scen to rozmowy pomiędzy trojgiem głównych bohaterów – Sonią Hoffman, norweską naukowiec, Jackiem Edwardsem, politykiem, byłym kandydatem na prezydenta i Thomasem Harrimanem, poetą, niegdyś piszącym przemówienia polityczne.

Film jest wprowadzeniem do teorii systemów i myślenia systemowego, równocześnie wnikliwie przedstawiając współczesne teorie fizyczne, takie jak mechanika kwantowa czy fizyka cząsteczkowa.

Kolejnym punktem, na którym koncentruje się film, są zagadnienia polityczne i społeczne oraz ich alternatywne rozwiązania. Jednakże nie specyficzne problemy i ich rozstrzygnięcia, a raczej różne sposoby patrzenia na nie stanowią myśl przewodnią filmu. Punkt widzenia Sonii Hoffman jest przedstawiony jako holistyczny lub nawiązujący do teorii systemów. Poeta Thomas Harriman pod koniec filmu recytuje wiersz "Zagadki" Pabla Nerudy (oparty na tłumaczeniu Roberta Bly) zamykający główny nurt dyskusji.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]