Misja Wiary Apostolskiej Południowej Afryki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Misja Wiary Apostolskiej Południowej Afryki
Apostolic Faith Mission of South Africa
Ilustracja
Nowoczesny megakościół AFM w Boksburgu, na wschód od Johannesburga
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Pentekostalizm
Zasięg geograficzny

Południowa Afryka

Członkostwo

Międzynarodowa Misja Wiary Apostolskiej, Światowa Konferencja Zielonoświątkowa, Południowoafrykańska Rada Kościołów

Strona internetowa

Misja Wiary Apostolskiej Południowej Afryki (ang. Apostolic Faith Mission of South Africa, AFM) – denominacja chrześcijańska o charakterze zielonoświątkowym w Afryce Południowej.

AFM to jedna z najstarszych wspólnot zielonoświątkowych w Republice Południowej Afryki. Bierze swój początek w przyjeździe (w maju 1908 roku) do RPA grupy pięciu misjonarzy z Indianapolis – Johna G. Lake’a z małżonką, Toma Hezmalhalcha z małżonką oraz A. Lehmana. Była to ich prywatna inicjatywa, nie sponsorowana przez ruch zielonoświątkowy w USA. Pierwsze formalne spotkanie AFM odbyło się we wrześniu 1908 roku, a sama organizacja została formalnie zarejestrowana w listopadzie 1913 roku. Ze względu na niechętny stosunek założycieli do hierarchii kościelnej, wybrano formę prawną spółki (unlimited company). Kościół bierze swoje początki w przebudzeniu przy Azusa Street oraz w naukach Andrew Murraya i w nauczaniu syjonistycznym Johna Alexandra Dowie[2].

Misja Wiary Apostolskiej Południowej Afryki jest członkiem South African Council of Churches (Południowoafrykańskiej Rady Kościołów)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Operation World – South Africa. Global Mapping International. [dostęp 2017-02-20]. (ang.). str. 212.
  2. David Maxwell, HISTORICIZING CHRISTIAN INDEPENDENCY: THE SOUTHERN AFRICAN PENTECOSTAL MOVEMENT c. 1908–60, „The Journal of African History”, 40 (2), 1 lipca 1999, s. 243–264, ISSN 1469-5138 [dostęp 2017-02-09].
  3. Membership. sacc.org.za. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)]. (ang.).