Molly Malone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
"Molly Malone", Celtic Aire, United States Air Force Band, 2014
Postać Molly Malone na Grafton Street

Molly Malone (także znana jako Cockles and Mussels) jest bardzo popularnym utworem folklorystycznym, który w Irlandii zdobył nieomal status hymnu narodowego; jest nieoficjalnym hymnem Dublina, stolicy Irlandii. Utwór ten jest często śpiewany przez kibiców sportów gaelickich oraz kibiców klubów rugby, w tym reprezentacji narodowej Irlandii w rugby. Utwór ten jest także śpiewany w słynnym filmie Stanleya Kubricka Mechaniczna pomarańcza. Opowiada historię pięknej sprzedawczyni ryb, pracującej na ulicach Dublina, która zmarła młodo z powodu febry.

zbliżenie twarzy postaci

Pamięć Molly została uczczona także naturalnych rozmiarów figurą, zaprojektowaną przez Jeanne Rynhart[1], usytuowaną u wlotu do jednego z najbardziej popularnych deptaków Dublina – Grafton Street. Pomnik został wzniesiony w roku 1987 z okazji obchodów pierwszego tysiąclecia istnienia miasta.

W Dublinie znane są wulgarne przezwiska Molly Malone, np. "Tart with a heart" albo "Tart with a Cart". Legenda głosi bowiem, że Molly w dzień sprzedawała ryby, natomiast wieczorami oddawała własne ciało.

Nie jest znana data urodzin ani śmierci Molly Malone, nie zachowały się na ten temat żadne wiarygodne źródła historyczne. Istnieje polska wersja piosenki Molly Malone:

Wśród wzgórz Dublin skryty, gdzie łąki i kwiaty
po raz pierwszy ujrzałem słodką Molly Malone
Gdy toczyła swe taczki przez wąskie uliczki
krzycząc: kraby i małże tu świeże dla was mam.
I tak toczy je w dal, jak w dolinach fal
krzycząc: kraby i małże tu świeże dla was mam.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 502 Bad Gateway, www.jeannerynhart.com [dostęp 2018-12-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]