Morderstwa na wrzosowiskach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Morderstwa na wrzosowiskach (ang. Moors Murders) to seria zabójstw, których od lipca 1963 do października 1965 dopuścili się w Anglii (w obecnym Greater Manchesterze i jego okolicach) Ian Brady i Myra Hindley. Ich ofiarami było pięcioro dzieci w wieku od 10 do 17 lat: Pauline Reade, John Kilbride, Keith Bennett, Lesley Ann Downey i Edward Evans (co najmniej czwórkę z nich wykorzystano też seksualnie).

Zbrodnie te nazywa się tak ze względu na to, że dwie pary zwłok znaleziono zakopane w prowizorycznych mogiłach na Saddleworth Moor; trzeci grób również odkryto na tym wrzosowisku w roku 1987, ponad dwadzieścia lat po procesie morderców w 1966. Podejrzewa się, że spoczywa tam także czwarta ofiara, Keith Bennett, lecz do dzisiaj nie odnaleziono jego ciała i sprawa pozostaje niewyjaśniona. (W 2008 roku na Saddleworth Moor policja natrafiła na szczątki dziecka, które początkowo uznano za poszukiwane ciało chłopca[1]).

Na samym początku dochodzenia policja wiedziała jedynie o trzech zabójstwach: Edwarda Evansa, Lesley Ann Downey i Johna Kilbride’a. Śledztwo wznowiono w 1987 roku, gdy w prasie pojawiły się spekulacje, iż Brady może mieć także powiązania ze śmiercią Pauline Reade i Keitha Bennetta. On i Hindley, jako dwójka podejrzanych o wspomniane wcześniej przestępstwa, zostali osobno zabrani przez policjantów na wrzosowisko w celu szukania grobów.

Hindley – nazywana w prasie „najbardziej złą kobietą w Wielkiej Brytanii” – kilkakrotnie prosiła o zmniejszenie swojej kary dożywotniego pozbawienia wolności, twierdząc, że uległa resocjalizacji i nie stanowi już zagrożenia dla społeczeństwa, ale nigdy jej nie uwolniono. Zmarła w 2002 roku, mając 60 lat. W roku 1985 Brady’ego uznano za niepoczytalnego i obecne miejsce jego pobytu stanowi pilnie strzeżony szpital Ashworth w Merseyside. Mężczyzna dawał jasno do zrozumienia, że nie chce przebywać na wolności, a nawet wielokrotnie prosił, by pozwolono mu umrzeć.

Morderstwa na wrzosowiskach, o których rozpisywały się niemalże wszystkie anglojęzyczne gazety, były spowodowane tym, co Malcolm MacCulloch, profesor psychiatrii w medycynie sądowej na uniwersytecie w Cardiff, określa mianem „powiązania zdarzeń” (ang. concatenation of circumstances), co łączy „młodą kobietę z nieokrzesanym charakterem, od najmłodszych lat przyzwyczajoną do doświadczania i zadawania przemocy” z „seksualnym psychopatą-sadystą”.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]