Mury obronne Lewoczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest najnowsza wersja artykułu Mury obronne Lewoczy edytowana 17:06, 1 mar 2023 przez Dodawacz-i-korekta (dyskusja | edycje).
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Mury miejskie w Lewoczy
Mury miejskie w Lewoczy
Mury miejskie w Lewoczy
Mury miejskie w Lewoczy

Mury obronne Lewoczy – system pochodzących w większości z okresu średniowiecza budowli obronnych w postaci muru obwodowego z basztami, wieżami oraz bramami, opasujących historyczne jądro miasta Lewocza na Spiszu, w północno-wschodniej Słowacji. Stanowi jeden z najlepiej zachowanych dawnych miejskich systemów obronnych w całej Słowacji.

Już w połowie XIII w. Lewocza posiadała system obronny, lecz składał się on wówczas jeszcze z drewnianych palisad i płotów. Mury obronne budowane z kamienia zaczęto wznosić w Lewoczy w II połowie tego wieku (zapewne tuż po najeździe „tatarskim” z l. 1241-42), a w głównym zarysie ukończono w następnym stuleciu – być może już ok. 1310 r. Liczyły one ok. 2,5 km długości i otaczały całe ówczesne miasto. Wysokość muru głównego wynosiła 6-8 m, a niższego muru zewnętrznego ok. 3-3,5 m. Pomiędzy nimi biegło szerokie na 4,5 – 6 m międzymurze (tzw. parkan) – pas ziemi, po którym mogli się poruszać obrońcy w pierwszej fazie oblężenia. Całość obiegała szeroka na 13-15 m i głęboka na 3-4 m fosa o umocnionych brzegach[1], która mogła być wypełniona wodą z Lewockiego Potoku (słow. Levočský potok). W ciągu fortyfikacji istniało pierwotnie 13 baszt i wież, nazywanych w zależności od ich usytuowania lub cech szczególnych (Hrubá vež, Klášterní vež, Putscherova vež, Sedmá vež, Spálená vež, vež Ostrý kút i in.). Z czasem ich ilość zwiększono do 15. Najstarsze baszty pochodziły z XIV w. Były otwarte od wewnątrz (tzw. baszty łupinowe), aby wróg po zdobyciu nie mógł ich użyć jako punkty oporu przeciwko walczącemu dalej miastu. Z biegiem czasu system obronny był w różny sposób modyfikowany. Ostatnie przebudowy umocnień miały miejsce na początku XVI w., kiedy powszechnie weszła już w użycie artyleria.

Pierwotnie miasto miało tylko dwie bramy: Górną czyli Koszycką (słow. Vyšná brána, Košická brána) oraz Dolną, czyli Polską (słow. Dolná brána, Poľská brána). Pomiędzy nimi nieco później powstała trzecia brama – Menhardzka (słow. Menhardská brána). Została ona jednak poważnie uszkodzona podczas wielkiego pożaru miasta w 1599 r. i już w roku 1603 została zamknięta. Zastąpiła ją niezachowana do dziś brama południowa.

Podobnie jak i w innych miastach otoczonych murami do ich obrony mieli obowiązek wszyscy obywatele. Poszczególne odcinki murów oraz baszty obronne były rozdzielone pomiędzy poszczególne cechy rzemieślnicze[1], które miały obowiązek utrzymywania przy nich odpowiednich zapasów broni, prochu i kul.

Na skutek długotrwałego oblegania miasta przez wojska cesarskie w czasie powstania Franciszka Rakoczego w 1710 r., a następnie szerzącej się zarazy morowej, mury były w 1711 r. w bardzo złym stanie. Ze względu na zubożenie miasta remont murów znacznie przeciągnął się w czasie: jeszcze w 1728 r. umocnienia nie były do końca pokryte gontem. W ciągu XVIII w. mury obronne średniowiecznego pochodzenia utraciły jednak w większości swój walor militarny. Dlatego już w 1803 r. wiedeńska Komora Dworska pozwoliła na sprzedaż części umocnień. Baszty i wieże przeznaczono na cele mieszkalne, zaś tereny dawnej fosy zamieniono na ogrody warzywne i sady.

Do dziś zachowało się ok. 80% długości murów obronnych miasta. Brakujące fragmenty, długości niespełna 500 m, znajdują się w południowej części ich obwodu: rozebrano je już dawno, podczas budowy koszar. Niektóre fragmenty istniejących murów zostały zrekonstruowane, pozostała część jest od 1996 r. remontowana i zabezpieczana przed degradacją. Do dziś pozostało również 6 baszt, w tym Baszta Kupiecka i Baszta Prochowa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Roman Biesiada: Miasto przeszłości, w: "Poznaj Świat" R. XIX, nr 9 (226), wrzesień 1971, s. 17-20

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chalupecký Ivan, Rusnák Ernest: Levoča. Stručný turistický sprievodca. Východoslovenské vydavateľstvo, Košice 1983;
  • Hromadová Ľudmila: Levoča. Pamiatková rezervácia. Bratislava 1979;
  • Suchý Michal: Dejiny Levoče I. Košice 1974;