Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jaworzynka

Adres

ul. Czadecka

Data założenia

2001

Zakres zbiorów

przyroda

Położenie na mapie gminy Istebna
Mapa konturowa gminy Istebna, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce”
Ziemia49°32′03,59″N 18°55′55,52″E/49,534331 18,932089

Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce – placówka muzealno-edukacyjna, z siedzibą w Jaworzynce, przysiółek Wyrch Czadeczka w Beskidzie Śląskim (powiat cieszyński). Placówka działa przy Regionalnym Banku Genów Świerka Istebniańskiego, będącym częścią Karpackiego Banku Genów, prowadzonego przez Nadleśnictwo Wisła[1].

Placówka wraz z Bankiem Genów powstała w 2001 roku. W ramach muzealnej ekspozycji ukazywana jest historia beskidzkich drzewostanów świerkowych oraz badań nad nimi, a także cykl wzrostowy świerka istebniańskiego (odmiany świerka pospolitego), począwszy od nasion po pokazowe okazy drzew. Ukazywane są również cechy drewna, służącego m.in. do wyrobu ludowych instrumentów muzycznych. Obok muzeum prowadzona jest szkółka leśna.

W 2002 roku przy muzeum zorganizowana została również Pokazowa Woliera Głuszców, w ramach której można się zapoznać z życiem i zwyczajami tych ptaków, hodowanych tu metodą wolierową.

Muzeum wraz z Zagrodą są czynne w dni robocze, po uprzednim umówieniu. Oprócz działalności wystawienniczej placówka organizuje również prelekcje oraz imprezy (ogniska).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karpacki Bank Genów. start.lasy.gov.pl. [dostęp 2015-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-26)]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]