Przejdź do zawartości

Muzeum „Tytan” w Malechowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum „Tytan” w Malechowie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Malechowo 27B

Data założenia

2012

Zakres zbiorów

militaria

Dyrektor

Marian Laskowski - właściciel

Oddziały
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum „Tytan” w Malechowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum „Tytan” w Malechowie”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum „Tytan” w Malechowie”
Położenie na mapie gminy Malechowo
Mapa konturowa gminy Malechowo, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum „Tytan” w Malechowie”
Ziemia54°18′27″N 16°30′50″E/54,307500 16,513889
Strona internetowa

Muzeum Pojazdów Wojskowych „Tytan” w Malechowie – prywatne muzeum z siedzibą we wsi Malechowo (powiat sławieński). Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej „Tytan”[1], działające przy Forcie „Marian”, będącym prywatnym przedsięwzięciem Mariana Laskowskiego.

Muzeum powstało w 2012 roku[2]. W jego zbiorach znajdują się pojazdy wojskowe, pochodzące z okresu II wojny światowej oraz lat późniejszych, w tym czołg T-55AM Merida, artyleria, pojazdy dowodzenia i inżynieryjne, samochody terenowe i ciężarowe, motocykle. Ponadto w zbiorach znajdują się elementy uzbrojenia, wyposażenia i umundurowania, a także maszyny rolnicze. Do najciekawszych eksponatów należą: pozostałości największego na świecie stalowego bunkra do testowania amunicji oraz „Kugelbunker” - kulisty, betonowy bunkier obserwacyjny.

Muzeum udostępnia również do zwiedzania poniemieckie fortyfikacje, zlokalizowane w Darłówku Zachodnim, przy ul. Plażowej. Obiekty te powstały w latach 1937-1940 na potrzeby Kriegsmarine i służyły obronie portu oraz testowaniu amunicji. Odkryte zostały w 2012 roku.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem niedziel. Natomiast fortyfikacje w Darłówku czynne są w sezonie letnim.
W ramach Fortu Marian - poza działalnością wystawienniczą - organizowane są imprezy okolicznościowe i tematyczne. Fort jest również współorganizatorem zlotów pojazdów militarnych w Darłowie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej „Tytan”. bazy.ngo.pl. [dostęp 2015-05-20]. (pol.).
  2. Tomasz Turczyn: Malechowo. Prywatne muzeum już działa i kusi. slawno.naszemiasto.pl, 2012-08-10. [dostęp 2015-05-20]. (pol.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]