Muzeum Historii Moskwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieża Sucharewa

Muzeum Historii Moskwy (ros. Музей истории Москвы) – jedno z najstarszych muzeów w Moskwie.

Jego kolekcja powstała w wyniku inicjatywy rosyjskich uczonych w roku 1896. Zarząd miasta podarował wielką kolekcję eksponatów.

W XX wieku muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją nazwę, a także miejsce swego położenia. Najpierw w 1921 Muzeum zostało nazwane Muzeum Miasta Moskwy i zostało ulokowane w Wieży Sucharewa (Сухарева башня). W 1926 r. przeniesiono je do dawnej cerkwi św. Jana Teologa przy Nowym Placu[1]. W 1940 zostało nazwane Muzeum Historii i Rekonstrukcji Moskwy[2]. W 1987 muzeum otrzymało obecną nazwę.

Muzeum przyjęło ponad milion eksponatów pokazujących życie w mieście na przestrzeni całej jego historii, od starożytnych początków Moskwy, aż do dziś. Kolekcja zawiera archeologiczne znaleziska, starożytne narzędzia, biżuterię, przedmioty z brązu i kamienia, od najstarszych początków Moskwy. Znajduje się tu kolekcja map i szkiców, które pokazują jak miasto wzrastało z roku na rok. Wielka liczba fotografii odtwarza najważniejsze okazje, uroczystości i wydarzenia w Moskwie od połowy XIX wieku do dziś.

Muzeum przechowuje oryginalne kostiumy, akcesoria, meble i inne codziennego użytku przedmioty wytworzone zarówno przez utalentowanych Rosjan, jak i europejskich mistrzów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. История храма апостола Иоанна Богослова под Вязом, „Под Вязом” [dostęp 2018-10-09] (ros.).
  2. Г. В. Андреевский: Повседневная жизнь Москвы в сталинскую эпоху, 1930-1940-е годы. Москва: Мол. гвардия, 2003. ISBN 5-235-02528-8. ISBN 978-5-235-02528-8

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]