Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie
Ilustracja
Budynek muzeum (stan na 2010 rok)
Państwo  Polska
Miejscowość Smołdzino
Adres ul. Mostnika 1
Data założenia 1974
Zakres zbiorów zbiory przyrodnicze
Położenie na mapie gminy Smołdzino
Mapa konturowa gminy Smołdzino, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie”
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa konturowa powiatu słupskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie”
Ziemia54°39′41,749″N 17°13′05,462″E/54,661597 17,218184
Strona internetowa

Muzeum Przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdziniemuzeum z siedzibą we wsi Smołdzino (powiat słupski). Placówka jest prowadzona przez Słowiński Park Narodowy i oprócz placówki w Smołdzinie posiada dwie filie: w Łebie-Rąbce oraz Rowach.

Muzeum w Smołdzinie[edytuj | edytuj kod]

Placówka powstała w 1974 roku i od momentu powstania była wielokrotnie modernizowana. Jej aktualna ekspozycja poświęcona jest ekosystemom, występującym na terenie Parku: morzu, plaży, wydmom, lasowi i jeziorom. W ramach wystawy prezentowana jest fauna i flora Parku oraz eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych na jego terenie.

Filia w Rąbce[edytuj | edytuj kod]

Wystawa została otwarta w 1992 roku. Aktualnie ekspozycja filii poświęcona jest przede wszystkim wydmom, ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących na Mierzei Łebskiej (geneza, formy ekspansji, kształty). Ponadto ukazane są występujące na wydmach rośliny i zwierzęta.

Filia w Rowach[edytuj | edytuj kod]

Filia wraz z wystawą powstała w 2002 roku. Prezentowana w niej ekspozycja nosi nazwę "Plaża – cztery pory roku" i jest poświęcona przeobrażeniom oraz procesom, jakie zachodzą w tym środowisku podczas roku kalendarzowego.

Muzeum jest obiektem całorocznym. W okresie od 1 maja do 30 września jest placówką czynną codziennie, natomiast w pozostałym okresie – z wyjątkiem świąt i dni wolnych. Zwiedzanie filii jest możliwe: dla wszystkich w sezonie letnim (Rąbka: 1 maja – 30 września, Rowy: 1 lipca – 31 sierpnia), natomiast w pozostałych okresach – wyłącznie dla uczestników zajęć dydaktycznych. Wstęp do muzeum jest płatny.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]