Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Zakopane
Adres Chałubińskiego 42a
Data założenia 1984
Zakres zbiorów zbiory przyrodnicze
Powierzchnia ekspozycji 600 m²
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Muzeum TPN w Zakopanem
Muzeum TPN w Zakopanem
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum TPN w Zakopanem
Muzeum TPN w Zakopanem
Ziemia49°17′05,93″N 19°58′19,11″E/49,284981 19,971975

Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem – nieistniejące obecnie muzeum, działające w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego w latach 1984-2004. Siedziba muzeum znajdowała się w Zakopanem, w sąsiedztwie dyrekcji Parku.

Placówka powstała w październiku 1984 roku, a w jej tworzeniu brali udział m.in. prof. Witold Paryski oraz prof. Mieczysław Klimaszewski. Wystawa dotycząca tatrzańskiej przyrody z czasem stała się archaiczna, w wyniku czego podjęto decyzję o jej likwidacji. , która rozpoczęła się wiosną 2004 roku. Jednym z powodów likwidacji placówki było istnienie w Zakopanem Muzeum Tatrzańskiego, będącego wiodącą placówką tego typu na tym terenie.
W miejsce muzeum w 2005 roku powołano Ośrodek Dokumentacji Tatrzańskiej im. Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda H. Paryskiego. Ośrodek przejął liczący kilkadziesiąt tysięcy pozycji zbiór Zofii i Witolda Paryskich, w skład którego wchodziły m.in. książki, czasopisma, mapy, fotografie i karty pocztowe.
Obecnie Ośrodek prowadzi głównie działalność dydaktyczną i wydawniczą. Dysponuje salami wystawienniczymi o powierzchni ok. 600 m², w których organizowane są wystawy czasowe.

Wnętrze Ośrodka

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]