Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Regionalne
w Woli Osowińskiej
Ilustracja
Siedziba Muzeum Regionalnego w Woli Osowińskiej
Państwo  Polska
Miejscowość Wola Osowińska
Adres ul.22 lipca
21-345 Wola Osowińska
Data założenia 1977
Wielkość zbiorów ponad 2000 eksponatów
Powierzchnia ekspozycji 165 m²
Dyrektor Towarzystwo Regionalne
im. Wacława Tuwalskiego
w Woli Osowińskiej
Położenie na mapie gminy Borki
Mapa lokalizacyjna gminy Borki
Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej
Muzeum Regionalne
w Woli Osowińskiej
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej
Muzeum Regionalne
w Woli Osowińskiej
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej
Muzeum Regionalne
w Woli Osowińskiej
Położenie na mapie powiatu radzyńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu radzyńskiego
Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej
Muzeum Regionalne
w Woli Osowińskiej
Ziemia51°43′37,888″N 22°27′52,096″E/51,727191 22,464471
Strona internetowa

Muzeum Regionalne w Woli Osowińskiej - muzeum regionalne na terenie Woli Osowińskiej prezentujące jej historię oraz jak pracowali i spędzali czas mieszkańcy wsi i okolic. Muzeum w 1977 roku założył Wacław Tuwalski - ówczesny prezes Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej.

Historia muzeum[edytuj | edytuj kod]

W 1977 roku powstało Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej. W związku z tym, prezes Towarzystwa - Wacław Tuwalski, wraz z innymi członkami oraz z młodzieżą szkolną zaczęli gromadzić eksponaty do mającego powstać muzeum. Zbierano m. in.: dawne narzędzia wykorzystywane w gospodarstwie i w kuchni, wyposażenie wnętrz dawnych domów. Gromadzono nie tylko eksponaty materialne, ale też nagrania i zapisy dawnych pieśni z Woli Osowińskiej i okolic, relacje starszych mieszkańców na temat przeżyć z okresu II wojny światowej, pracy we dworze, obrzędów ludowych.

W historii muzeum regionalnego były okresy, kiedy częściowo albo całkowicie była przerywana jego praca z powodu braku lokalu. Taka sytuacja zaistniała w roku 1987, ponieważ do budynku powróciła Szkoła Podstawowa. Przyczyną wprowadzenia się placówki, było to, iż dotychczasowa jej siedziba – zabytkowy pałac zaczął się rozpadać, co stanowiło realne zagrożenia dla całej społeczności szkolnej. Muzeum wznowiło swoją działalność dopiero w 1995 roku i od tamtej pory prowadzi ją nieprzerwanie.

Historia budynku muzeum[edytuj | edytuj kod]

Budynek obecnego Muzeum Regionalnego powstał w latach 1934 - 1935 całkowicie społecznie. Został on wzniesiony dla potrzeb Szkoły Powszechnej w Woli Osowińskiej, która funkcjonowała tutaj do 1949 r., ale potem wielokrotnie powracała z powodu braków lokalowych. Całe przedsięwzięcie związane z budową organizowali Wacław Tuwalski - długoletni kierownik Szkoły Podstawowej w Woli Osowińskiej (1932 - 1973), założyciel Muzeum Regionalnego, prezes Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej (1977 - 1995); oraz ks. Zdzisław Rybak - proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej (19321935). W budynku, oprócz szkoły, od lat 50. do drugiej połowy lat 60. znajdowała się Gromadzka Rada Narodowa . Od 1976 r. do wczesnych lat XXI wieku miał swoją siedzibę również Gminny Ośrodek Kultury, a jeszcze wcześniej Klub Rolnika. Od tamtych lat znajduje się tu tylko Muzeum Regionalne.

Ekspozycja muzealna[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja Muzeum Regionalnego w Woli Osowińskiej znajduje się w sześciu salach:

  • Sień

W tym pomieszczeniu wyeksponowano narzędzia używane w dawnym gospodarstwie;

  • Sala poświęcona tkactwu

Tą salę poświęcono całkowicie tkactwu;

  • Wystawa historyczna

Wystawa ukazująca historię lokalną na tle historii narodowej

  • Kuchnia

Ukazano tu dawną kuchnię;

  • Izba

Ukazano tu również dawny pokój;

  • Kancelaria szkolna

W najmniejszym pomieszczeniu ukazano kancelarię szkolną, eksponaty tego pomieszczenia ukazują pracę Wacława Tuwalskiego.

Muzeum obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie muzeum jest doposażane, a także udostępniane społecznie. Oznacza to że wszystkie rzeczy gromadzone w muzeum trafiają do niego od darczyńców, a zwiedzający nie wnoszą żadnej opłaty za jego zwiedzanie. Dwa razy do roku - jesienią i wiosną w Woli Osowińskiej m. in. w pomieszczeniach muzealnych odbywają się Pokazy ginących zawodów i umiejętności. Porządek w muzeum zachowują pod okiem prezesa Towarzystwa Regionalnego - Krystyny Kożuch oraz opiekuna muzeum - Grażyny Listosz, uczniowie z lokalnego gimnazjum.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krystyna Kożuch ...bo tu mój dom Wola Osowińska 2001 ​ISBN 93-915018-1-7okładka
  • Dominika Leszczyńska, Miejsca pamięci w powiecie radzyńskim, Radzyń Podlaski: Powiat Radzyński, 2011, ISBN 978-83-932690-0-6, OCLC 802412519.
  • Damian Mitura (uczeń Gimnazjum w Woli Osowińskiej) Skarbnica wiedzy o przeszłości - Muzeum Regionalne W Woli Osowińskiej Wola Osowińska 2012 (praca konkursowa)