My inner beast

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jens Galschiøt i jego rzeźby My Inner Beast

My Inner Beast – zbiorcza nazwa jednotonowych, czarnych rzeźb z betonu stworzonych przez duńskiego rzeźbiarza Jensa Galschiøta. W listopadzie 1993 roku dwadzieścia rzeźb zostało rozlokowanych w dwudziestu miastach Europy bez pozwolenia władz[1].

Ustawianie rzeźb[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1993 roku statuy rozmieszczono w miastach w ciągu pięćdziesięciu pięciu godzin. Władze miast nie zostały poinformowane o wydarzeniu, co więcej, artysta nie miał pozwolenia na ustawianie rzeźb. Ich ustawienie wywołało debaty w kręgach politycznych, w prasie i na forum publicznym[2]. W niektórych miastach rzeźby znalazły stałe miejsce. W wydarzeniu wzięło udział więcej niż stu ochotników.

Miasta, w których ustawiono rzeźby[edytuj | edytuj kod]

10 lat po ustawieniu rzeźb[edytuj | edytuj kod]

W dziesiątą rocznicę ustawienia rzeźb Jens Galschiøt i jego załoga zadecydowali o sprawdzeniu, jaki los spotkał każdą z dwudziestu statui[23]. Los rzeźb był różny. W niektórych miastach zostały schowane, a nawet zniszczone. Trzy rzeźby z Francji zniknęły. Gdzieniegdzie znalazły stałe miejsca. W Bonn zostały włączone do kolekcji sztuki. Rocznicę świętowano podczas Europejskiego Forum Socjalnego między dwunastym a piętnastym listopada 2003 roku w Paryżu, gdzie dwie statuy wzięły udział w wielkiej manifestacji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]