Nõmme (Tallinn)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Uliczka w Nõmme
Dworzec w Nõmme

Nõmme - od 1940 roku dzielnica Tallinna, w 2008 roku zamieszkana przez 38,7 tys. mieszkańców, zajmuje powierzchnię 28 km².

Nõmme leży w południowo-zachodniej części Tallinna, granicząc z dzielnicą Mustamäe na północy oraz jeziorami Ülemiste i Harku (odpowiednio na wschodzie i północnym zachodzie). Do 1940 roku stanowiło odrębne miasto, jednak po włączeniu Estonii w skład ZSRR zadecydowano o jego wcieleniu do Tallinna.

Dzielnica podzielona jest na 9 osiedli: Hiiu, Kivimäe, Laagri, Liiva, Männiku, Nõmme, Pääsküla, Rahumäe i Vana-Mustamäe. Za najstarszą jej część uważa się wspomnianą już w XIII wieku w Liber Census Daniæ Pääskülę.

Zabudowa dzielnicy składa się w większości z wolno stojących domów z przełomu XIX wiek i XX wieku, znajdujących się w znacznej części pod ochroną konserwatorską. Ze względu na obecność licznych gatunków drzew miejscowość jest nazywana przez tallińczyków metsalinn (est. leśne miasto).

Od 1975 roku Nõmme zamieszkuje Kalev Ots, w latach 1992-2003 premier Estonii, a od 2003 roku jej prezydent, stąd też dzielnica jest siedzibą rządu odwołującego się do tradycji I Republiki Estońskiej z lat 1918-40.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]