Przejdź do zawartości

Napoleon I w Fontainebleau 31 marca 1814

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Napoleon I w Fontainebleau
31 marca 1814
Napoléon Ier à Fontainebleau
le 31 mars 1814
Ilustracja
Autor

Paul Delaroche

Rodzaj

obraz

Data powstania

1840

Medium

olej na płótnie

Wymiary

181 × 137 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Paryż, Francja

Lokalizacja

Musée de l’Armée

Napoleon I w Fontainebleau 31 marca 1814 (fr. Napoléon Ier à Fontainebleau le 31 mars 1814) – obraz olejny namalowany przez francuskiego malarza Paula Delaroche’a w 1840 roku, znajdujący się w zbiorach Musée de l’Armée w Paryżu[1].

Kopia tego obrazu, mylnie uważana za oryginał, także autorstwa Delaroche’a znajduje się w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku[2].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją dla artysty do namalowania tego dzieła, był fragment wspomnień de Bourrienne’a (sekretarza Napoleona), mówiący o tym że cesarz Francuzów przybył do pałacu w Fontainebleau o szóstej rano i udał się do swojego ulubionego pokoju, gdzie zamknął się i pozostał sam przez cały dzień 31 marca 1814 roku[2].

Scena na obrazie nie przedstawia cesarza już po swojej pierwszej abdykacji jak to się często opisuje, ale w momencie w którym zdał sobie sprawę, że jego sytuacja wobec postępów wojsk VI koalicji, stała się krytyczna. Napoleon ubrany w wypłowiały płaszcz i pokryte błotem buty siedzi zgarbiony na krześle, a jego posępna twarz i oczy wpatrzone w niewidoczne dla widza miejsce, mówią, że widzimy człowieka pokonanego i porzuconego przez wielu swoich niegdysiejszych zwolenników; chwała odwróciła się od niego i rozumie, że jego upadek jest bliski. Dopełnieniem tej tragedii jest bikorn rzucony na ziemię i teczka z dokumentami rzucona na kanapę[2].

Paul Delaroche który namalował ten obraz w roku powrotu szczątków Napoleona z Wyspy Świętej Heleny, ukazał cesarza jako antybohatera w banalnej pozie, ale przeniesionej w wielkim stylu na duży format[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Napoléon Ier à Fontainebleau le 31 mars 1814, par Delaroche. Musée de l’Armée. [dostęp 2022-04-03]. (fr.).
  2. a b c d Napoleon I at Fontainebleau, 31 March, 1814. Napoleon.org. [dostęp 2022-04-03]. (ang.).