Neda Agha-Soltan Graduate Scholarship

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Queen's College Uniwersytetu Oksfordzkiego, na którym w 2009 ustanowiono stypendium imienia Nedy Aghi-Soltan.

Neda Agha-Soltan Graduate Scholarshipstypendium przyznawane dla studentów studiów doktoranckich z filozofii na Queen's College (Uniwersytet Oksfordzki). Do wyróżnienia preferowani są obywatele irańscy lub osoby irańskiego pochodzenia. Zostało ustanowione w 2009 roku po śmierci Nedy Agha-Soltan, studentki filozofii, zastrzelonej w czasie protestów ulicznych po wyborach prezydenckich w Iranie. College otrzymał ofertę od dwóch anonimowych sponsorów, chcących ufundować stypendium upamiętniającą zabitą studentkę. Uczelnia zdecydowała się przyjąć darowiznę na ten cel w wysokości £65,000. Pierwszą osobą, która otrzymała stypendium, jest Arianne Shahvis, studentka filozofii irańskiego pochodzenia[1].

Ustanowienie stypendium spotkało się z krytyczną reakcją irańskich władz[2]. W odpowiedzi redakcja "Timesa" pochwaliła decyzję o utworzeniu stypendium[3]. Z kolei wśród brytyjskich dyplomatów pojawiła się opinia, że stypendium imienia Nedy Aghy-Soltan jest kolejnym gwoździem do trumny w stosunkach brytyjsko-irańskich[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. News: Neda Agha-Soltan Graduate Scholarship. W: The Queen's College, Oxford [on-line]. [dostęp 1 lutego 2010].
  2. Letter from Iranian Embassy to Professor Paul Madden. W: 'The Times' [on-line]. [dostęp 1 lutego 2010].
  3. In memory. W: The Times [on-line]. 12 listopada 2009. [dostęp 2 lutego 2010].
  4. Richard Kerbaj: Diplomats uneasy at Neda Soltan being honoured by Queen’s College, Oxford. W: The Times [on-line]. 28 listopada 2009. [dostęp 1 lutego 2010].