Nepenthes aristolochioides

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nepenthes aristolochioides
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Rząd goździkowce
Rodzina dzbanecznikowate
Rodzaj dzbanecznik
Nazwa systematyczna
Nepenthes aristolochioides Jebb & Cheek
Blumea 42:22, fig. 2. 1997

Nepenthes aristolochioidesgatunek rośliny z rodziny dzbanecznikowatych, jedna z roślin owadożernych. Dzbanecznik z grupy górskich, objęty ochroną, tak jak inne rośliny owadożerne. Występuje tylko w środkowej Sumatrze na wysokości od 2000 do 2500 m n.p.m. w górach Tujuh w pobliżu góry Kerinci czyli najwyższego szczytu na Sumatrze.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Posiada dzbankowate liście pułapkowe, za pomocą których łapie owady. Dzbanki zielone przy mocniejszym świetle robią się brązowawe, nakrapiane brązowymi łatkami. Kołnierzyk jest najczęściej czerwony do brązowawego. Kształtem nepenthes aristolochioides wyróżnia się spośród innych dzbaneczników. Tylna część dzbanka jest mocno podniesiona do góry poprzez co wejście do dzbanka znajduje się troszkę powyżej środka.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina ozdobna: Jest średnio trudny w uprawie. Wilgotność należy otrzymać w granicach 75%. W terrarium dobrze go postawić w pobliżu świetlówki, ponieważ gatunek ten lubi dużą ilość światła.

Neparisto.jpg

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W 1996 r. na spotkaniu we Frankfurcie zaprezentowane zostały fotografie nowego, imponującego dzbanecznika o niespotykanym wyglądzie. Została zorganizowana wyprawa do Sumatry gdzie Katrin Hinderhofer i dr Joachim Nerz dokonali ponownego odkrycia tego gatunku. Po raz pierwszy został on opisany w "Jebb & Cheek 1997" jako Nepenthes aristolochioides.
  • Nazywany jest Bird house czyli ptasim domem ze względu na oryginalne dzbanki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].