Przejdź do zawartości

Nierozłączka czarnogłowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez BOTarate (dyskusja | edycje) o 17:23, 10 maj 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa łacińska}}}[1]
{{{zoolog}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|]]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Nierozłączka czarnogłowa (Agapornis personatus) - ptak z rzędu papugowych zamieszkujący Tanzanię.

Wymiary
długość ciała: 15 cm

waga: 30-40 g rozpiętość skrzydeł:9-11 cm

Środowisko
Ptak zamieszkujący lasy, a także ogrody i miejskie parki.
Pożywienie
nasiona, jagody, owoce, pączki kwiatów, sporadycznie owady i ich larwy.
Zachowanie
Żyją w niewielkich stadach, a poszczególne osobniki dobierają się w pary. Są to ptaki monogamiczne. Porozumiewają się krzykami, które słychać z daleka. Po wschodzie słońca zajmują się poszukiwaniem pokarmu. Gdy jedna nierozłączka znajdzie pożywienie, zaraz zbierają się tam pozostali członkowie grupy. Pewną część dnia spędzają także pielęgnując swoje upierzenie. Ptaki tworzące parę wzajemnie czyszczą sobie pióra, utrwalając w ten sposób łączące je więzi. Całe stado spędza noc na jednym drzewie.
Rozmnażanie
Ptaki te gniazdują w koloniach, gdzie każda para buduje własne gniazdo. Zbudowane jest najczęściej z kory i łodyg traw, wyścielane jest za to drobnymi gałązkami, liśćmi i korą. Po odbyciu godów samica składa 3-8 jaj i wysiaduje je samotnie przez trzy tygodnie. Przez pierwszy okres wymagają stałego karmienie, czym zajmuje się samiec. Gdy pisklęta pokryją się puchem, samica zaczyna także pomagać w karmieniu. Młode gniazdo opuszczają po 40 dniach, ale są jeszcze przez jakiś czas dokarmiane przez rodziców. Potem stają się samodzielne i dołączają do stada. Zdolne do rozrodu stają się w wieku 2-3 lat, kiedy to łączą się w pary.
Nierozłączka i ludzie
Liczebność tych ptaków ciągle spada, gdyż tracą naturalne siedliska, a także są nielegalnie odławiane. Mimo zakazu handlu dziko żyjącymi ptakami, ciągle padają ofiarą kłusowników.
Ciekawostki
Różne gatunki nierozłączek są ze sobą bardzo blisko spokrewnione, przez co często krzyżują się w naturalnym środowisku.
  1. {{{nazwa łacińska}}}, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).