Nizina Nōbi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nizina Nōbi
Linia uskoku Neodani. Przesunięcie gruntu jest widoczne jako stroma półka w centralnej części zdjęcia
Linia uskoku Neodani. Przesunięcie gruntu jest widoczne jako stroma półka w centralnej części zdjęcia
Państwo  Japonia
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Nizina Nōbi
Nizina Nōbi
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Nizina Nōbi
Nizina Nōbi
Ziemia 35°15′00″N 136°50′00″E/35,250000 136,833333

Nizina Nōbi (jap. 濃尾平野 Nōbi Heiya?)równina aluwialna rozciągająca się od południowo-zachodniej części prefektury Gifu do północno-zachodniej części prefektury Aichi, o powierzchni ok. 1800 km².[1] Na zachodzie jest ograniczona pasmami górskimi Ibuki i Yōrō, a na wschodzie wzgórzami Owari. Północną granicę wyznaczają góry Ryōhaku, a południową zatoka Ise.

Obszar ten nazywany jest także "trzy rzeki Kiso", ponieważ trzy rzeki: (Ibi, Kiso i Nagara), w swoim dolnym biegu na przemian łączą się i rozdzielają, nanosząc bardzo żyzne gleby.

Dolna część biegu wszystkich trzech rzek znajduje się w prefekturze Aichi i składa się z rozległych mokradeł, które niekiedy znajdują się poniżej poziomu morza.

Z powodu ulewnych deszczów i tajfunów poziom wody może się gwałtownie zmieniać, co w historii wyrządzało wielkie szkody. Spowodowało to wykształcenie charakterystycznych lokalnych sposobów ochrony, jak np. budowanie okrągłych wałów ziemnych, otaczających miejscowości (np. Wanōchi w prefekturze Gifu). Nowożytne miasta Tsushima i Nagoja zostały zbudowane na niewielkich płaskowyżach, aby uniknąć zalań, co przyczyniło się do ich rozkwitu.

Uskok Yōrō znajduje się na skraju równiny Nōbi i jest przyczyną powstania pasma górskiego Yōrō. Sedymentacja z trzech rzek tworzy wschodnią krawędź niziny, co dobrze pokazuje opadanie terenu. Spadek jest nazywany przechyłem Nōbi (濃尾傾動運動 Nōbi Nadaredō Undō).

Uskok Neodani przebiegający przez centralną część równiny Nōbi był przyczyną trzęsienia ziemi Mino-Owari w 1891, jednego z największych trzęsień ziemi w głównej części Japonii.

Przypisy

  1. Soki Yamamoto (Uniwersytet Rissho): Topography and Geology of the Nobi Plain (ang.). [dostęp 13 października 2008].