Nomos (podział administracyjny Grecji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nomos (gr. νομός), inaczej prefektura (województwo) albo departament – dawna jednostka podziału terytorialnego Grecji, okręg geograficzno-kulturowy. Do 2010 w Grecji było 51 nomosów. Jednostki te zostały zlikwidowane z dniem 1 stycznia 2011 roku, w wyniku reformy administracyjnej.

Tym niemniej nomosy w dalszym ciągu automatycznie umieszczane są, jako nazewnictwo terytorialne, część adresu i w treściach pieczęci, na niektórych dokumentach [1]. Przymiotnik "Nomarchiakos" bywa używany w nazewnictwie odpowiednich terytorialnie instytucji, zwłaszcza społecznych[2]. W braku precyzyjnego i jednocześnie naturalnie brzmiącego zamiennika, określenia "nomos", "były nomos" i ich pochodne[3] wciąż istnieją w pomocniczych publikacjach administracji i w mowie potocznej[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przykład aktów stanu cywilnego: W kwietniu 2015 r. nomos pojawia się w nich wielokrotnie, m.in. zaraz po godle państwa i słowach Republika Grecji. Przykład obowiązującego wzorca aktu urodzenia, na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (gr. Υπουργείο Εσωτερικών). "Nomarchia" (urząd nomosu, Urząd Wojewódzki), może pojawić się także w użytych następnie pieczęciach (przykład dokumentów z Aten).
  2. Przykłady nazewnictwa terenowych organów głównych partii politycznych i instytucji edukacyjnych[1][2][3]
  3. Przykład komunikatu oddziału Związku Zawodowego Pracowników Administracji Państwowej, w którym mimo wykorzystania nowej, oficjalnej tytulatury, doprecyzowanie (były) nomos także uznano za niezbędne.
  4. Przykład tytułu prasowego z roku 2015: Pismo burmistrza do radnych nomosu, w sprawie...