Nornalup (rodzaj)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nornalup
Park et Chandler, 2017
Ilustracja
a: N. afoveatus, b: N. quadratus, c: N. minusculus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

marnikowate

Nadplemię

Faronitae

Rodzaj

Nornalup

Typ nomenklatoryczny

Nornalup afoveatus Park et Chandler, 2017

Nornaluprodzaj chrząszczy z rodziny kusakowatych i podrodziny marnikowatych. Obejmuje trzy opisane gatunki.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcze o ciele długości od 1,1 do 2,5 mm i ubarwieniu żółtawym do rudobrązowego. Głowę mają trójkątną w zarysie, zaopatrzoną w bardzo duże oczy i na ich wysokości najszerszą. Ryjek odseparowany jest wyraźną, głęboką i szeroką bruzdą czołową. Skronie są krótsze od oczu. Spód głowy cechuje się nabrzmiałą okolicą gularną. Czułki samca zbudowane są z dłuższych członów niż u samicy. Guzki u samca występują na członach od czwartego do jedenastego, u samicy zaś od ósmego do jedenastego. Tułów ma tak szerokie jak długie, najszersze pośrodku przedpiersie, zaopatrzone w dołki przedbiodrowe boczne i środkowy. Zarys śródpiersia i zapiersia jest dłuższy niż szeroki, trapezowaty. Na śródpiersiu leżą dołki boczne i przedbiodrowe, na zapiersiu tylko dołki boczne lub boczne i środkowy. Odwłok cechuje się długościami tergitu i sternitu czwartego segmentu około półtorakrotnie większymi od długości tergitu i sternitu segmentu piątego. Genitalia samca odznaczają się zaokrągloną fallobazą, symetrycznymi paramerami oraz tak szerokim jak one, ale dłuższym od nich płatem środkowym edeagusa[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady endemiczne dla Australii, znane tylko z południowo-zachodniej części Australii Zachodniej. Zamieszkują tam lasy zdominowane przez eukaliptusy. Bytują w ściółce, pod korą, butwiejącymi kłodami, i wśród grzybów[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzili w 2017 roku Park Jong Seok i Donald S. Chandler na łamach ZooKeys. Obejmuje on trzy opisane gatunki[1]:

Jako najbliższych krewnych tego taksonu wskazuje się rodzaje Porongurup[2] i Sagola[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Park J.-S., Chandler D.S.. Nornalup, a new genus of pselaphine beetle from southwestern Australia (Coleoptera, Staphylinidae, Pselaphinae, Faronitae). „ZooKeys”. 695, s. 111-121, 2017. DOI: 10.3897/zookeys.695.19906. 
  2. Choi S.-H., Chandler D.S., Park J.-S.. Porongurup, a new genus of pselaphine staphylinid beetles from Western Australia (Coleoptera, Staphylinidae, Pselaphinae, Faronitae). „ZooKeys”. 881, s. 13-22, 2019. DOI: 10.3897/zookeys.881.39535.