Nostryfikacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nostryfikacja (łac. noster – nasz, facere – czynić) – procedura uznawania ważności stopni naukowych, tytułów zawodowych oraz innych dyplomów i świadectw uzyskanych w innych krajach, przeprowadzana przez odpowiednie krajowe jednostki, np. kuratoria oświaty lub rady wydziałów uczelni wyższych, uprawnionych do nadawania analogicznego stopnia naukowego w tym kraju, który „uznaje stopień za własny”[1].

W Polsce do nostryfikacji są upoważnione w przypadku:

Nostryfikacja w innych krajach stopni i tytułów uzyskanych w Polsce przebiega według różnych procedur. Na przykład w Wielkiej Brytanii zagraniczne dyplomy oficjalnie porównuje The National Recognition Information Centre for the United Kingdom (UK NARIC), przy czym opinia tej instytucji nie jest w żaden sposób wiążąca. W przypadku zawodów regulowanych, to instytucja regulująca dany zawód w każdym z krajów członkowskich (Anglia, Walia, Irlandia Północna lub Szkocja) na własnych zasadach i według własnych procedur decyduje o uznaniu bądź nie uznaniu kwalifikacji z zagranicy. Za to w przypadku pozostałych zawodów, to sami pracodawcy decydują czy i jak uznają zagraniczne kwalifikacje. Przy czym w praktyce, zwykle nikt nie podważa opinii UK NARIC. Również szkoły mogą same decydować jak traktują zagraniczne kwalifikacje, jednak znowu wiele szkół opiera się wyłącznie o opinię z UK NARIC. Niektóre instytucje edukacyjne mają też bezpośredni dostęp do bazy danych UK NARIC i mogą dokonywać szybkiego porównania kwalifikacji na miejscu, bez konieczności wysyłania kopii dokumentów w celu oficjalnego porównania[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Kopaliński: nostryfikacja. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2018-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
  2. Polskie kwalifikacje w UK (pol.). W: Edukacja Dorosłych w UK [on-line]. www.edukacjadoroslych.uk. [dostęp 2016-03-17].