Oberhalbsteiner Alpen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Oberhalbstein)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piz Platta - najwyższy szczyt.
Wioska Juf.

Oberhalbsteiner Alpen[1], Platta-Gruppe[1], Alpi del Platta[a][2][3] – łańcuch w Alpach Wschodnich w Alpach Retyckich. Leży na pograniczu Szwajcarii (Gryzonia) i północnych Włoch (Lombardia). Oberhalbsteiner Alpen oddzielone są od Alp Lepontyńskich na zachodzie przez przełęcz przełęcz Splügen; od pasma Plessur na północy przez rzekę Albula; od pasma Albula na wschodzie przez przełęcz Septimer i rzekę Julia; od Bernina-Alpen na południu przed dolinę Val Bregaglia.

Biorą tu swój początek rzeki Ren, Julia, Liro i Mera.

Szczyty[edytuj]

Najważniejsze szczyty Oberhalbsteiner Alpen to:

Uwagi

  1. Endonim włoski; także wł. Monti dell'Avero

Przypisy

  1. a b Endonim niemiecki: Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (1984). [dostęp 2016-07-22].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, ss. 289—290, 370—372; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-07-22].
  3. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-07-22].
    Quote-alpha.png
    Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

Bibliografia[edytuj]