Odwiedziny Elżbiety

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Odwiedziny Elżbiety
Ilustracja
Autor Giotto di Bondone
Rok wykonania ok. 1303 - 1305
Technika wykonania fresk
Rozmiar 150 × 140 cm
Muzeum Kaplica Scrovegnich

Odwiedziny Elżbietyfresk autorstwa Giotto di Bondone namalowany ok. 1305 roku dla Kaplicy Scrovegnich w Padwie.[1]

Jeden z 40 fresków namalowanych przez Giotta w Kaplicy Scrovegnich należący do cyklu scen przedstawiających życie Joachima i Anny, Marii oraz Chrystusa.

Przedstawiony motyw został opisany jedynie w Ewangelii Łukasza. Maria udała się do Elżbiety:

Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. (Łk.1 40-42)[2]

Spotkanie obu kobiet, artysta przedstawił przed budynkiem z portykiem, z dwiema kolumnami, z marmurowymi zdobieniami na portyku i z fryzem z girlandami. Elżbieta pochyla się ku przybyłej Marii. Wydaje się iż składa hołd nienarodzonemu jeszcze Jezusowi. Za Marią stoją dwie, elegancko ubrane, kobiety; jedna z nich trzyma na ramieniu białe szmatki, będące aluzja do nienarodzonego dziecka. Podobny motyw Giotto przedstawił we fresku Narodziny Maryi. Za Elżbietą, również stoi kobieta. Błękitny barwnik na jej szacie w dużej części uległ zniszczeniu. Jej dłonie spoczywają na kolanach co jest typowym gestem kobiety ciężarnej. Gesty obu niewiast mają nawiązywać do błogosławionego stanu Marii i Elżbiety.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odwiedziny Elżbiety, gadget.artega.biz [dostęp 2019-10-24].
  2. "Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu", wyd. Pallottinum, Warszawa 1980.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]