Przejdź do zawartości

Oncodethorax zimbabwensis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oncodethorax zimbabwensis
Pace, 2012
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Nadrodzina

Staphylinoidea

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

rydzenice

Plemię

Lomechusini

Rodzaj

Oncodethorax
Pace, 2012

Gatunek

Oncodethorax zimbabwensis

Oncodethorax zimbabwensisgatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny rydzenic, jedyny z monotypowego rodzaju Oncodethorax. Endemit Zimbabwe[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek i rodzaj opisał po raz pierwszy w 2012 roku Roberto Pace. Jako lokalizację typową wskazano Umgebung Kotwa w północno-wschodnim Zimbabwe. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów óγκώδη, oznaczającego „rozdęte” i θωραξ, oznaczającego „tułów”, i odnosi się do nabrzmiałego przedplecza owada. Epitet gatunkowy pochodzi od lokalizacji typowej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o wydłużonym, błyszczącym ciele długości 3,4 mm[1].

Żółtawoczerwona, prawie kulista acz szersza niż dłuższa głowa pozbawiona jest punktowania i siateczkowania. Cechuje się nieobrzeżonymi od spodu, w widoku grzbietowym krótszymi od oczu skroniami, poprzeczną wargą górną o lekko wykrojonej krawędzi przedniej, krótko owłosionym płatem zewnętrznym szczęk szerszym i dłuższym niż krótki, zaostrzony i opatrzony trzema kolcami wierzchołkowymi i czterema kolcami dalszymi płat wewnętrzny, głaszczkami szczękowymi o drobnym członie pierwszym i krótkim członie czwartym, silnie poprzecznie trapezowatą z lekko łukowatą krawędzią przednią bródką zrośniętą z podbródkiem, dość długimi głaszczkami wargowymi o członie trzecim węższym niż drugi, który to jest znacznie krótszy niż pierwszy oraz szerokim języczkiem z szeroko trójkątnym wcięciem dzielącym go na rozbieżne płaty. Żółte czułki mają człon drugi krótszy niż pierwszy, trzeci dłuższy niż poprzedni, a te od czwartego do dziesiątego poprzeczne. Szyja jest słabo wyodrębniona[1].

Tułów jest szerszy od głowy. Silnie poprzeczne i wysklepione, żółtawoczerwone przedplecze ma cztery punkty po bokach linii środkowej i pozbawione jest siateczkowania. Hypomery nie są widoczne patrząc z boku. Żółtawoczerwone, wysklepione pokrywy mają bardzo rzadkie i powierzchowne punktowanie, ukośne i głębokie wciski boczne oraz pozbawione są siateczkowania i wykrojenia części zewnętrzno-wierzchołkowej. Kolor krótkich odnóży jest żółtawoczerwony. Śródpiersie zrośnięte jest z zapiersiem. Stopy pary przedniej budują cztery, a pozostałych par pięć członów[1].

Odwłok silnie zwęża się od nasady ku szczytowi i pozbawiony jest siateczkowania[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Roberto Pace. New data, new species, two new genera of Aleocharinae from tropical Africa (Insecta: Coleoptera: Staphylinidae). „Veröffentlichungen des Naturkundemuseums Erfurt - VERNATE”. 31, s. 319–360, 2012.