OpenWrt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
OpenWrt
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Logo
Logo systemu
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent OpenWrt Project
Architektura AVR32, ARM, CRIS, m68k, MIPS, PowerPC, SPARC, SuperH, Ubicom32, x86, x86-64[1]
Pierwsze wydanie Styczeń 2004[2]
Aktualna wersja 18.06.1
(18 sierpnia 2018; 2 miesiące temu)
Jądro monolityczne
Licencja GPL i inne
Typ pakietów opkg
Strona internetowa

OpenWrtdystrybucja Linuksa pierwotnie przeznaczona dla urządzeń WLAN produkowanych przez firmę Linksys, a w szczególności dla routerów z serii WRT54G. Aktualnie wspierane są również urządzenia innych firm, o różnych architekturach, jak np. MIPS.

Rozwijanie otwartej implementacji oprogramowania wbudowanego (ang. firmware) jest możliwe ponieważ firmy takie jak Linksys, TP-Link czy D-Link używają w niektórych swoich routerach oprogramowania rozpowszechnianego na zasadach licencji GNU GPL. Zgodnie z nimi publikowane są wszelkie zmiany wprowadzone do kodu niezbędne do jego działania na tych urządzeniach. W oparciu o te modyfikacje entuzjaści otwartego oprogramowania rozwijają dystrybucję Linuksa zawierającą wiele narzędzi niedostępnych w oryginalnym oprogramowaniu.

OpenWrt posiada w repozytoriach pakiet filtru rodzinnego DansGuardian.

W OpenWrt wykorzystywany jest system zarządzania oprogramowaniem opkg, fork ipkg stworzony przez Openmoko, który oferuje możliwości wzorowane na APT i dpkg.

Obsługiwany sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Obecnie OpenWrt obsługuje wiele architektur, a co za tym idzie również dużo modeli sprzętu różnych producentów. Jakie są to urządzenia dowiedzieć możemy się z listy obsługiwanych urządzeń (ang. Table of Hardware) zawartej w linku poniżej:

Wystarczy kliknąć nazwę producenta a wyświetli się lista obsługiwanych modeli wraz z dodatkowymi informacjami typu specyfikacja techniczna sprzętu.

Niektóre urządzenia mają tylko pewien poziom wsparcia, ale nie są uważane za gotowe do ogólnego użytku z kolei inne urządzenia mogą działać pod kontrolą OpenWrt, ale oprogramowanie nie jest do nich przystosowywane.

Urządzenia nie zawarte w tej tabeli nie będą działać z OpenWrt. Najczęstsze przyczyny to:

  • niewystarczająca ilość pamięci flash (niecałe 4 MB) lub RAM (mniej niż 16 MB)
  • urządzenie oparte jest na platformie nie wspierającej Linuksa (konieczne jest wtedy napisanie sterowników od podstaw)
  • urządzenie jest za stare (przy użyciu ogólnodostępnych na dzień dzisiejszy technologii nie da rady nawet rozbudować sprzętu do możliwości pozwalających na wgranie i normalne użytkowanie OpenWrt, bądź poniesione koszty, poświęcony czas itp. czynniki nie są warte wysiłku).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]