OpenWrt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
OpenWrt
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent OpenWrt Project
Platforma sprzętowa AVR32, ARM, CRIS, m68k, MIPS, PowerPC, SPARC, SuperH, Ubicom32, x86, x86-64[1]
Pierwsze wydanie 2004
Aktualna wersja Chaos Calmer 15.05
Wydana 11 września 2015; 11 miesięcy temu
Jądro monolityczne
Licencja GPL i inne
Typ pakietów opkg
openwrt.org

OpenWrtdystrybucja Linuksa pierwotnie przeznaczona dla urządzeń WLAN produkowanych przez firmę Linksys, a w szczególności dla routerów z serii WRT54G. Aktualnie wspierane są również urządzenia innych firm, o różnych architekturach, jak np. MIPS.

Rozwijanie otwartej implementacji oprogramowania wbudowanego (ang. firmware) jest możliwe ponieważ firmy takie jak Linksys, TP-Link czy D-Link używają w niektórych swoich routerach oprogramowania rozpowszechnianego na zasadach licencji GNU GPL. Zgodnie z nimi publikowane są wszelkie zmiany wprowadzone do kodu niezbędne do jego działania na tych urządzeniach. W oparciu o te modyfikacje entuzjaści otwartego oprogramowania rozwijają dystrybucję Linuksa zawierającą wiele narzędzi niedostępnych w oryginalnym oprogramowaniu.

OpenWrt posiada w repozytoriach pakiet filtru rodzinnego DansGuardian.

W OpenWrt wykorzystywany jest system zarządzania oprogramowaniem opkg, fork ipkg stworzony przez Openmoko, który oferuje możliwości wzorowane na APT i dpkg.

Obsługiwany sprzęt[edytuj]

Obecnie OpenWrt obsługuje wiele architektur, a co za tym idzie również dużo modeli sprzętu różnych producentów. Jakie są to urządzenia dowiedzieć możemy się z listy obsługiwanych urządzeń (ang. Table of Hardware) zawartej w linku poniżej:

Wystarczy kliknąć nazwę producenta a wyświetli się lista obsługiwanych modeli wraz z dodatkowymi informacjami typu specyfikacja techniczna sprzętu.

Sprzęt dla którego aktualnie jest opracowywane firmware OpenWrt[edytuj]

Urządzenia zawarte w tej tabeli mają pewien poziom wsparcia, ale nie są uważane za gotowe do ogólnego użytku.W jednym lub kilku głównych aspektach urządzenie może nie działać,stąd też OpenWrt na dowolne z podanych urządzeń uznaje się jako "w fazie pracy nad nim".

Wystarczy kliknąć na nazwę modelu, aby wyświetlić stronę urządzenia, która powinna dostarczyć więcej informacji na temat stanu postępu.

Sprzęt na którym może działać OpenWrt, ale oficjalnie prace nad nim nie są prowadzone[edytuj]

Urządzenia zawarte w tej tabeli mogą działać pod kontrolą OpenWrt:

Sprzęt nieobsługiwany przez OpenWrt[edytuj]

Urządzenia zawarte w tej tabeli nie będą działać z OpenWrt. Najczęstsze przyczyny to:

  • niewystarczająca ilość pamięci flash (niecałe 4 MB) lub RAM (mniej niż 16 MB)
  • urządzenie oparte jest na platformie nie wspierającej Linuksa (chyba że ktoś chce pisać sterowniki od podstaw)
  • urządzenie jest za stare (przy użyciu ogólnodostępnych na dzień dzisiejszy technologii nie da rady nawet rozbudować sprzętu do możliwości pozwalających na wgranie i normalne użytkowanie OpenWrt, bądź poniesione koszty, poświęcony czas itp. czynniki nie są warte wysiłku).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]