OpenWrt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
OpenWrt
Rodzina systemów operacyjnych Linux
Logo
Logo systemu
Interfejs
Interfejs użytkownika
Producent OpenWrt Project
Architektura AVR32, ARM, CRIS, m68k, MIPS, PowerPC, SPARC, SuperH, Ubicom32, x86, x86-64[1]
Pierwsze wydanie Styczeń 2004[2]
Aktualna wersja 15.05.1 (Chaos Calmer)
(16 marca 2016; 2 lata temu)
Jądro monolityczne
Licencja GPL i inne
Typ pakietów opkg
Strona internetowa

OpenWrtdystrybucja Linuksa pierwotnie przeznaczona dla urządzeń WLAN produkowanych przez firmę Linksys, a w szczególności dla routerów z serii WRT54G. Aktualnie wspierane są również urządzenia innych firm, o różnych architekturach, jak np. MIPS.

Rozwijanie otwartej implementacji oprogramowania wbudowanego (ang. firmware) jest możliwe ponieważ firmy takie jak Linksys, TP-Link czy D-Link używają w niektórych swoich routerach oprogramowania rozpowszechnianego na zasadach licencji GNU GPL. Zgodnie z nimi publikowane są wszelkie zmiany wprowadzone do kodu niezbędne do jego działania na tych urządzeniach. W oparciu o te modyfikacje entuzjaści otwartego oprogramowania rozwijają dystrybucję Linuksa zawierającą wiele narzędzi niedostępnych w oryginalnym oprogramowaniu.

OpenWrt posiada w repozytoriach pakiet filtru rodzinnego DansGuardian.

W OpenWrt wykorzystywany jest system zarządzania oprogramowaniem opkg, fork ipkg stworzony przez Openmoko, który oferuje możliwości wzorowane na APT i dpkg.

Obsługiwany sprzęt[edytuj | edytuj kod]

Obecnie OpenWrt obsługuje wiele architektur, a co za tym idzie również dużo modeli sprzętu różnych producentów. Jakie są to urządzenia dowiedzieć możemy się z listy obsługiwanych urządzeń (ang. Table of Hardware) zawartej w linku poniżej:

Wystarczy kliknąć nazwę producenta a wyświetli się lista obsługiwanych modeli wraz z dodatkowymi informacjami typu specyfikacja techniczna sprzętu.

Niektóre urządzenia mają tylko pewien poziom wsparcia, ale nie są uważane za gotowe do ogólnego użytku z kolei inne urządzenia mogą działać pod kontrolą OpenWrt, ale oprogramowanie nie jest do nich przystosowywane.

Urządzenia nie zawarte w tej tabeli nie będą działać z OpenWrt. Najczęstsze przyczyny to:

  • niewystarczająca ilość pamięci flash (niecałe 4 MB) lub RAM (mniej niż 16 MB)
  • urządzenie oparte jest na platformie nie wspierającej Linuksa (konieczne jest wtedy napisanie sterowników od podstaw)
  • urządzenie jest za stare (przy użyciu ogólnodostępnych na dzień dzisiejszy technologii nie da rady nawet rozbudować sprzętu do możliwości pozwalających na wgranie i normalne użytkowanie OpenWrt, bądź poniesione koszty, poświęcony czas itp. czynniki nie są warte wysiłku).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]