Open Source Ecology

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zestaw 50 maszyn GVCS

Open Source Ecology (OSE) – projekt internetowej sieci skupiającej farmerów i inżynierów pracujących wspólnie nad Zestawem Konstrukcyjnym Globalnej Wioski (Global Village Construction Set). Projekt funkcjonuje od 2003 roku i powstał z inicjatywy Marcina Jakubowskiego, pochodzącego z Polski amerykańskiego fizyka z doktoratem z fuzji, który w duchu idei Open Source tworzy narzędzia rolnicze dla małych, samowystarczalnych gospodarstw domowych.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Celem projektu jest zbudowanie 50 maszyn przemysłowych od podstaw, które składają się na „zestaw początkującej cywilizacji”. W 2010 roku z obranych 50 maszyn i urządzeń udało się zbudować 8, w tym prasę do wypalania cegieł, mikrotraktor wózkowy z opcją modyfikacji do orki, koszenia lub cięcia; traktor wielozadaniowy LifeTrac (hybryda koparki z ciągnikiem rolniczym), prototyp wiertarki, kosiarkę i rozdrabniacz ziemi.

Projekt ma charakter globalny i łączący fascynatów z całego świata. Na stronie projektu udostępniono dokumentację, projekty 3D, schematy, nagrania instruktażowe oraz szacowany budżet. Średni koszt wytworzenia maszyn własnymi rękoma jest około 8 razy niższy niż w przypadku kupna jednego egzemplarza u producenta przemysłowego.

W 2009 roku w Szwecji Jakubowski zaprezentował swój pomysł podczas Free Society Conference and Nordic Summit[1]. Rok później przed audytorium TED.com wygłosił prezentację „Otwarte źródło projektów dla cywilizacji”[2]. Został wyróżniony tytułem Człowieka TED roku 2011[3]. W 2011 wystąpił w Łodzi na zaproszenie grupy Cohabitat Gathering[4][5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]