Operacja wejścia wyjścia na sekundę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Operacje wejścia-wyjścia na sekundę (ang. input/output operations per second, IOPS) – wielkość określająca wydajność dysków i macierzy, wyrażająca jak wiele operacji we/wy urządzenie może wykonać w ciągu jednej sekundy. Jako operację wejścia/wyjścia rozumie się odczyt lub zapis fragmentu danych, najczęściej o rozmiarze 4 kB.

Ponieważ wydajność pamięci masowej zależy od rodzaju operacji wyznacza się osobno jej wartość dla:

  • zapisu sekwencyjnego
  • odczytu sekwencyjnego
  • zapisu losowego
  • odczytu losowego
  • trybu mieszanego obejmującego wszystkie rodzaje ww. operacji.

Wydajność urządzeń mierzy się odpowiednimi programami np. Iometer, IOzone lub FIO. Można też ją oszacować na podstawie budowy i zasady działania pamięci.

Znając budowę dysku twardego wiemy, ile czasu potrzeba, aby głowica znalazła się nad odpowiednim cylindrem i ile średnio czasu potrzeba, aby odpowiedni sektor znalazł się pod głowicą, co zależy bezpośrednio od prędkości obrotowej dysku. Sumując powyższe czasy wraz z czasem niezbędnym na odczyt danych otrzymuje się czas pojedynczej operacji. Odwrotność tego czasu jest szacowaną wydajnością.

W macierzach dyskowych na wydajność całkowitą wpływają również takie parametry jak liczba dysków i organizacja zapisu.

W napędach SSD wydajność zależy od szybkości pamięci i wraz z rozwojem technologii bardzo szybko wzrasta. Dlatego wszystkie wartości szybko się dezaktualizują. Dane takie powinny znaleźć się w dokumentacji urządzenia.

Przykładowe wartości:

Dysk wydajność
SATA 7200 rpm
~75-100 IOPS
SATA 10 000 rpm
~125-150 IOPS
SATA 15 000 rpm
~175-210 IOPS
SSD
~400-120 000+ IOPS

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]