Orgia (obraz Williama Hogartha)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scena w tawernie
The Tavern Scene
Ilustracja
Autor

William Hogarth

Data powstania

1735

Medium

olej na płótnie

Wymiary

62,5 × 75 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Londyn

Lokalizacja

Sir John Soane's Museum

Orgia[1] lub Scena w tawernie (ang. The Tavern Scene) – obraz angielskiego malarza Williama Hogartha, będący częścią cyklu ośmiu obrazów, znanych pod nazwą Kariera rozpustnika lub Kariera marnotrawcy, wykonanych w latach 1732–1733.

Obrazy stworzone przez Hogartha stanowiły ilustracje do drukowanej w 1734 roku historii fikcyjnego bohatera Toma Rakewella (Tom Rozpustnik) i jego upadku moralnego. Jako syn bogatego kupca, po którym odziedziczył spadek, przebywał w Londynie, gdzie trwonił majątek na hulaszcze życie, zabawy z prostytutkami i hazard. Finał jego zabaw miał miejsce w więzieniu Fleet, a ostatecznie w szpitalu Bethlem (Bedlam).

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Rycina, 1735

Scena w tawernie jest trzecią w kolejności ilustracją początku upadku Toma Rakewella. Pełna zamętu scena rozgrywa się nad ranem (skradziony zegarek wskazuje godzinę trzecią) w gospodzie, a zarazem w domu publicznym Rose Tavern przy Drury Lane w Covent Garden, na co wskazuje napis na jednym z namalowanych półmisków[1]. Pijany Tom siedzi swobodnie rozciągnięty w fotelu, ze szpadą zwisającą u boku i z nogą na stole. Otoczony jest prostytutkami; dwie z nich okradają go pod pozorem zalotów[2]. U dołu obrazu znajduje się drążek i latarnia uliczna, co ma wskazywać na jego nocne uliczne wędrówki. Z prawej strony siedzi prostytutka prezentująca swoje wdzięki. Na dalszym planie, w drzwiach ukazana została uliczna piosenkarka[2]. Na ścianie wisi mapa świata, a obok podobizny rzymskich cesarzy oraz innych cenionych postaci. Obrazy są poniszczone i porozrzucane po podłodze, co ma wskazywać na upadek wszelkich wartości. Rozbite lustro również może mieć znaczenie symboliczne i zapowiadać nadchodzące nieszczęście[3][4]. Hogarth w scenie w tawernie ukazuje zepsucie młodego człowieka, jego upadek moralny; tak przedstawiony motyw miał piętnować zepsucie angielskiego społeczeństwa[5].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

W 1802 roku William Beckford cykl ośmiu obrazów Hogartha wystawił na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie. Zostały sprzedane za 570 gwinei, a ich właścicielem został John Soane. Dzieła trafiły do rezydencji Soane’a, Pitzhanger Manor House, a następnie (od 1810 roku) znajdowały się w londyńskiej kamienicy na Lincoln’s Inn Fields w Holborn. Po przekształceniu kamienicy w Sir John Soane’s Museum obrazy udostępniono publiczności[2][6]. Ryciny są własnością londyńskiej galerii sztuki Tate[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b The Orgy. Web Gallery of Art. [dostęp 2014-07-18]. (ang.).
  2. a b c d A Rake’s Progress (plate 3) – William Hogarth. Europeana Collection. [dostęp 2014-07-18]. (ang.).
  3. Hogarth: Hogarth’s Modern Moral Series. The Rake’s Progress Tate.
  4. Darvills Rare Prints.
  5. [William Hogarth „Scena w tawernie”, Sztuka i artyzm, czyli malarstwo poprzez dzieje].
  6. Collections Sir John Soane’s Museum.