Christie’s

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christie’s
Ilustracja
Christie’s w Londynie (2005)
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Siedziba Londyn
Data założenia 1766
Udziałowcy Groupe Artémis (100% udziałów)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Christie’s – angielski dom aukcyjny założony w 1766 w Londynie przez Jamesa Christie, w 1998 przejęty przez francuską Groupe Artémis, w 2002 otworzył filię w Paryżu.

Christie’s szybko osiągnął pozycję głównego angielskiego domu aukcyjnego, wykorzystując sytuację międzynarodową, gdy w II poł. XVIII w. Londyn stał się centrum światowego handlu dziełami sztuki, ze względu na trudną sytuację w Paryżu po rewolucji francuskiej (1789–1799).

Christie’s była spółką publiczną, obecną na londyńskiej giełdzie od 1973 do 1999 roku, kiedy to przejął ją Francuz François Pinault. Obecnie Christie’s jest największym domem aukcyjnym na świecie pod względem przychodów, wyprzedza odwiecznego rywala – Sotheby’s.

Na aukcjach w tej instytucji można było znaleźć dzieła i przedmioty osobiste takich postaci jak Leonardo da Vinci, Rembrandt, Napoleon Bonaparte, Pablo Picasso, Marilyn Monroe czy Diana, księżna Walii. Instytucja ta posiada swoje oddziały w wielu miastach, m.in. w Bangkoku, Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu.

Christie’s, filia w Paryżu (2007)