Owcza Głowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Owcza Głowa
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Góry Krucze
Wysokość 753 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Owcza Głowa
Owcza Głowa
Ziemia50°39′27,74″N 16°00′59,32″E/50,657706 16,016478

Owcza Głowa (niem. Schafberg, 753 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Gór Kruczych (czes. Vraní hory).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w południowo-wschodniej części Gór Kruczych, na południowy zachód od miejscowości Chełmsko Śląskie.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o niewyraźnym, słabo wyniesionym wierzchołku ponad płaską rozległą powierzchnię szczytową. Wznosi się w niewielkiej odległości na północny wschód od wzniesienia Gołota, jako niższa słabo zaznaczona kulminacja we wschodnim ramieniu, ciągnącym się od Końskiej w kierunku północno-wschodnim, w stronę Przełęczy Ulanowickiej. Wzniesienie ma postać wydłużonej nieregularnej kulminacji o opadającym stromo południowym zboczu i prawie niewidocznym spadku południowo-zachodniego zbocza, które łagodnie przechodzi w zbocze Gołoty. Pozostałe zbocza łagodnie schodzą w kierunku dolin. Położenie góry na południowo-wschodnim skraju Gór Kruczych, pomiędzy wzniesieniami Gołota po południowo-zachodniej stronie i Zajęcznik po północno-wschodniej stronie, oraz rozciągnięta płaska część szczytowa góry z niewyraźnie wyniesionym wierzchołkiem czynią górę trudno rozpoznawalną w terenie. Szczyt stanowi zwornik dla małego, bocznego ramienia, odchodzącego od niego w kierunku północno-wschodnim, zwieńczonego wzniesieniem Zajęcznik.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Góra zbudowana jest głównie z permskich ciemnych melafirów i czerwonawych porfirów, należących do zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Cały szczyt i zbocza porastają rozległe lasy regla dolnego, głównie świerkowe, z domieszką innych gatunków drzew liściastych.

Zagospodarowanie[edytuj | edytuj kod]

Zbocza poniżej szczytu trawersuje kilka leśnych dróg i ścieżek.

Inne[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości góra nosiła nazwę Schafberg.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Poniżej szczytu zachodnim zboczem prowadzą szlaki turystyczny pieszy i rowerowy:

szlak turystyczny żółty żółty - pieszy prowadzący od Przełęczy Krzyżówka BHP do granicy polsko-czeskiej
szlak rowerowy zielony zielony – rowerowy prowadzący przez środkową część Gór Kruczych, który zaczyna i kończy się w Lubawce.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]