Pachystachys lutea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pachystachys lutea
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd jasnotowce
Rodzina akantowate
Rodzaj Pachystachys
Gatunek Pachystachys lutea
Nazwa systematyczna
Pachystachys lutea Nees
A. L. P. P. de Candolle, Prodr. 11:320. 1847

Pachystachys luteagatunek krzewu z rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z zachodniej części Ameryki Południowej[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

W normalnych warunkach skąpo rozgałęziony, szybko rosnący krzew. W uprawie rośliny zwykle o zwartym pokroju uzyskiwane za pomocą inhibitorów wzrostu lub w wyniku częstego skracania pędów. Roślina o żółto-białych kwiatostanach. Białe kwiaty rurkowate wystają spomiędzy żółtych liści przykwiatowych, które utrzymują się dłużej od krótkotrwałych kwiatów.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina uprawiana jako ozdobna. Większe grupy roślin dobrze wyglądają na rozległym terenie, bowiem posadzone w ten sposób gatunki są lepiej widoczne i dają ciekawszy efekt. Dotyczy to zarówno drzew i krzewów, jak i kompozycji z roślin zielnych, które mogą być elementem łączącym ogród z naturalnym krajobrazem lub stanowić centralny punkt założenia, decydujący o stylu całości. Gatunek ten uprawiany jest także na kwiaty cięte i jako roślina doniczkowa.

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Wymagania
Gatunek uprawiany na stanowiskach jasnych do półcienistych, wilgotnych i ciepłych (w warunkach środkowoeuropejskich najlepiej w pomieszczeniu oszklonym). Należy zapewnić wystarczająco miejsca, a temperaturę podłoża co najmniej 18 °C. Gleba przepuszczalna, kwaśna.
Pielęgnacja
Wymaga obfitego podlewania i utrzymywania równomiernej wilgotności. Podłoże należy nawozić od wiosny do jesieni co 2 tygodnie, a w czasie zimy raz na miesiąc nawozem dla roślin doniczkowych. Przesadzać można rośliny po przekwitnieniu. Młode rośliny należy przycinać dla silniejszego ich rozgałęzienia.
Rozmnażanie
Za pomocą sadzonek wierzchołkowych pobieranych z młodych, niekwitnących roślin (na sadzonce powinny znaleźć się 3 pary liści). Młode sadzonki powinny ukorzeniać się okryte folią w stałej temperaturze 22 – 24 °C.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-06].
  2. Taxon: Pachystachys lutea (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-04-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolff J.: Pielęgnujemy rośliny pokojowe, wyd. DELTA, Warszawa 1996. ​ISBN 83-7175-258-X
  2. Wielki Leksykon Roślin 2010