Pamiętniki wampirów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy serialu TV. Zobacz też: seria powieści L.J. Smith.
Pamiętniki wampirów
The Vampire Diaries
Pamiętniki wampirów
Gatunek serialu dramat
horror
romans
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Kevin Williamson
Julie Plec
na podstawie cyklu powieści
L.J. Smith pt. Pamiętniki wampirów
Główne role Nina Dobrev
Paul Wesley
Ian Somerhalder
Steven R. McQueen
Sara Canning
Kat Graham
Candice Accola
Zach Roerig
Kayla Ewell
Michael Trevino
Matthew Davis
Joseph Morgan
Liczba odcinków 133
Liczba serii 7
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Leslie Morgenstein
Bob Levy
Kevin Williamson
Julie Plec
Alloy Enteriament
CBS Television Studios
Outerbanks Entertainment
Warner Bros. Television
Narracja Nina Dobrev
Paul Wesley
Ian Somerhalder
Steven R. McQueen
Kat Graham
Candice Accola
Joseph Morgan
Muzyka Michael Suby
Zdjęcia Paul M. Sommers
Scenografia Garreth Stover
Czas trwania odcinka ok. 41 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone The CW
Polska nFilm HD, nPremium, TVN, TVN7
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Lata emisji od 2009
Data premiery Stany Zjednoczone 10 września 2009
Polska 2 listopada 2009
Status trwający
Chronologia
Powiązane The Originals

Pamiętniki wampirów (ang. The Vampire Diaries) – amerykański serial stworzony na podstawie serii powieści L.J. Smith pt. Pamiętniki wampirów. Jest emitowany na kanale The CW od 10 września 2009 roku.

11 lutego 2013 serial został prolongowany do 5 serii[1], której premiera odbyła się 3 października 2013 roku[2][3]. 13 lutego 2014 The CW oficjalnie zamówiła 6 sezon serialu[4]. 11 stycznia 2015 roku stacja The CW ogłosiła przedłużenie serialu o kolejny, 7. sezon[5]. 6 kwietnia 2015 roku aktorka Nina Dobrev, odgrywająca rolę głównej bohaterki serialu, ogłosiła, że zamierza opuścić serial po szóstym sezonie, podobnie jak aktor Michael Trevino (Tyler Lockwood)[6][7]. 11 marca 2016 roku stacja The CW ogłosiła przedłużenie serialu o kolejny, 8. sezon[8].

W Polsce serial emitowany był na kanałach nFilm HD (sezon pierwszy i drugi), nPremium (sezon trzeci) a także TVN i TVN7.

Fabuła[edytuj]

Cztery miesiące po tragicznym wypadku samochodowym, w którym giną rodzice 17-letniej Eleny Gilbert (Nina Dobrev) i jej 15-letniego brata Jeremy’ego (Steven R. McQueen) ciągle próbują poradzić sobie ze smutkiem i iść naprzód. Z początkiem nowego roku szkolnego, Elena i jej przyjaciele są zafascynowani nowym przystojnym i tajemniczym uczniem Stefanem Salvatore (Paul Wesley). Stefan i Elena natychmiast zwracają na siebie uwagę, Elena nie ma pojęcia, że Stefan jest półtora wiecznym wampirem, starającym się żyć spokojnie wśród ludzi, kiedy jego brat Damon (Ian Somerhalder) jest uosobieniem przemocy i brutalnego wampira. Teraz ci dwaj wampirzy bracia – jeden dobry, drugi zły – toczą wojnę o duszę Eleny i jej przyjaciół, rodziny i mieszkańców małego miasteczka Mystic Falls, w stanie Virginia.

Główni bohaterowie serialu

Obsada[edytuj]

Pierwszoplanowi[edytuj]

 • Nina Dobrev – Elena Gilbert / Katherine Pierce (Katerina Petrova) / Amara / Tatia (sezony 1-6)
 • Paul Wesley – Stefan Salvatore / Silas / Tom Avery
 • Ian Somerhalder – Damon Salvatore

Drugoplanowi[edytuj]

Gościnnie[edytuj]

Sezony[edytuj]

Sezon 1 (2009–2010)[edytuj]

Pierwsza cześć sezonu skupia się na przedstawieniu wampirów, szczególnie na życiu dwóch braci – wampirów – Stefana i Damona Salvatorów, którzy powrócili do swojego rodzinnego miasta po długim okresie nieobecności. Stefan chce podbić serce Eleny, natomiast Damon chce ożywić swoją dawną miłość, Katherine, uwięzioną w grobowcu. Elena jest sobowtórem Katherine, dzięki temu przebiegła Katherine może się podszywać pod niczego nie świadomą Elenę. Jest też krótki wątek Vicki Donovan, jej przemiany w wampira oraz jej śmierci. Druga część sezonu skupia się na uwolnionych z grobu wampirach, lecz wśród nich nie ma Katherine. Uwolnione wampiry planują zemstę na rodzinach założycieli i próbują odzyskać swoje miasto, powstrzymuje ich tylko wampirzyca Pearl, która po uwolnieniu jej przez córkę Ane z grobowca, nie pragnie zemsty, tylko spokojnego życia.

Sezon 2 (2010–2011)[edytuj]

Drugi sezon skupia się głównie na Katherine Pierce i przyczynach jej powrotu do Mystic Falls, jest dużo retrospekcji z życia Katherine, np. zabójstwo jej rodziny w Bułgarii, narodziny dziecka które musiała oddać oraz to, że prawdziwie kochała Stefana a Damonem się tylko bawiła. Jest w nim również zawarty wątek wilkołaków oraz kamienia dzięki któremu wilkołaki mogłyby kontrolować swoje przemiany, rodzina Tylera Lockwooda jest przeklęta, by obudzić klątwe trzeba kogoś zabić, by złamać klątwę potrzebny jest kamień księżycowy i po to właśnie przyjeżdża wujek Tylera, Mason.

Sezon 3 (2011–2012)[edytuj]

3 sezon przynosi więcej informacji o rodzinie Pierwotnych. Pojawiają się ojciec i matka Klausa, Elijah, Rebeki, Kola oraz Finna - Mikael i Esther Mikaelson. Ojciec jest wampirzą wersją łowcy wampirów, żywi się tylko wampirami, chcę zabić swoje dzieci, ponieważ gdy umiera pierwotny, umiera cała jego linia, czyli wszystkie wampiry które powstały dzięki niemu. PIerwotnego jednak da się zabić tylko dzięki kołkowi z białego dębu, można go także zasztyletować jednak nie jest to trwałe. w tym sezonie jest też wątek miłości Klausa do Caroline.

Sezon 4 (2012–2013)[edytuj]

Sezon czwarty to poszukiwanie leku na wampiryzm, po tym ja Elena została wampirem po wypadku na moście spowodowanym przez Rebekę oraz zerwanie nadnaturalnej więzi Eleny i Damona, dzięki której Elena zachowuje się tak jak Damon powie, jest to także opowieść o wyłączeniu człowieczeństwa Eleny po tym jak jej brat Jeremy umarł i o tym jak bracia Salvatore próbują je w niej wzbudzić, jest także wyjazd pierwotnych do Nowego Orleanu, przy tym historia miłości Matta i Rebeki. Dzięki czarowi Bonnie wszystkie zmarłe nadnaturalne stworzenia mogą wrócić do Mystic Falls, po tym jak tajemniczy Silas został obudzony po 2000 lat. Pod koniec Elena ponownie włącza swoje uczucia i wyznaje miłość Damonowi. Okazuje się także, że, co mogło wydać się niewiarygodne, Stefan jest „cieniem” tzn. sobowtórem Silasa, który bez skrupułów to wykorzystuje i topi Stefana w morzu, skąd nie może się wydostać. Pojawia się wątek braterstwa 5 oraz klątwy łowcy.

Sezon 5 (2013–2014)[edytuj]

W sezonie piątym dowiadujemy się o Podróżnikach - czarownikach, którzy prowadzą koczowniczy tryb życia. Jak ich nazwa wskazuje, przemieszczają się. Poznajemy Qetsiyah, pradawną czarownicę, która jest byłą narzeczoną Silasa. Oboje należeli do grupy Podróżników. Dowiadujemy się więcej o Drugiej Stronie, którego kotwicą (osoba która umrze, przechodzi przez kotwicę) jest Amara - miłość życia Silasa, była służąca Tessy i protoplasta linii sobowtórów Petrovej, (kolejno Tatii, Katherine i Eleny) pierwsza nieśmiertelna. W 5 sezonie poznajemy córkę Katherine Pierce - Nadię oraz jej historię. W tym sezonie umiera Katherine. Druga Strona przestaje istnieć, a wraz z nią ginie Damon i Bonnie.

Sezon 6 (2014–2015)[edytuj]

Ten sezon skupia się na czarownicach i sabatach. Głównie na Sabacie Bliźniąt i głównym antagoniście - Kai'u. Damon i Bonnie przenoszą się do więziennego świata, którym okazuje się być rok 1994. Poznają tam Malachaia Parkera, brata Liv i Luka oraz Jo (nowa miłośc Alarica). Kai po wydostaniu się z więzienia sieje zamęt i domaga się połączenia. W ostateczności łączy się z Lukiem, wygrywa i zabiera moc oraz jego uczucia. Pod koniec swojego życia, zmienia się w wampira, jednak zostaje zabity przez Damona. W tym sezonie poznajemy matkę braci Salvatore - Lilian. Lily jest rozpruwaczem i została zamknięta (podobnie jak Kai) w więziennym świecie w 1903. Domaga się odzyskania jej „rodziny” heretyków - wampirów z mocami czarownic. W 6 sezonie na raka umiera Liz Forbes, przez co Caroline wyłącza uczucia, za nią zmuszony Stefan, z którym rozpoczyna wątek miłosny. Odchodzi Elena, której życie zostało połączone z Bonnie (jak długo będzie żyła Bonnie, tak Elena nie może się obudzić). W ostatniej scenie widzimy prawdopodobnie Mystic Falls lata później, opustoszałe i zmasakrowane, a na wieży zerkającego na nie Damona.

Sezon 7 (2015)[edytuj]

Pierwsza połowa sezonu skupia się na heretykach, wampirach z mocami czarownic oraz Lily Salvatore. Poznajemy heretyków: Malcolma, Beau, Mary Louise, Nore, Valerie oraz przez krótki okres Oscara. Lily chce ożywić swoją dawną miłość - Juliana. Z tego względu chce wejść w posiadanie Kamienia Feniksa, którego Alaric próbował użyć na Jo. Kamień powoduje, że dusza wampira jest uwięziona w środku, a powracając do ciała, może wrócić ktoś inny. Jest zawarty wątek Valerie, która była pierwszą miłością Stefana oraz jej ciąży, którą straciła przez Juliana. Widzimy miłość Enzo do Lily, jej śmierć, rozwijające się uczucia Bonnie i Enzo oraz ciążę Caroline, która nosi dzieci Alarica. W ostatniej scenie pierwszej połowy sezonu dusze Damona i Stefana zostają wciągnięte do Kamienia Feniksa. W następnych latach bracia będą musieli zmierzyć się z legendarną łowcznią wampirów, która ściga Stefana.

Lista odcinków[edytuj]

Seria Odcinki Emisja w USA Emisja w Polsce
Premiera Finał Premiera Finał
1 22 10 września 2009 13 maja 2010 2 listopada 2009 7 czerwca 2010
2 22 9 września 2010 12 maja 2011 1 listopada 2010 13 czerwca 2011
3 22 15 września 2011 10 maja 2012 5 stycznia 2012 29 maja 2012
4 23 11 października 2012 16 maja 2013 nieemitowany nieemitowany
5 22[9] 3 października 2013 15 maja 2014 nieemitowany nieemitowany
6 22 2 października 2014 14 maja 2015 nieemitowany nieemitowany
7 22 8 października 2015 19 maj 2016 nieemitowany nieemitowany

Wydania DVD[edytuj]

Seria Odcinki Wydania DVD i Blu-ray
Region 1 Region 2 Region 4 Polska
Region A
(USA i Kanada)
Region B
(Wielka Brytania)
Region B
(Australia)
1 22 31 sierpnia 2010[10][11][12] 23 sierpnia 2010[13][14] 1 września 2010[15][16] 13 maja 2011[17]
2 22 30 sierpnia 2011[18] 22 sierpnia 2011[19] 7 września 2011[20][21] 21 września 2012[22]
3 22 11 września 2012[23][24] 20 sierpnia 2012[25] 3 października 2012[26][27] 12 września 2014[28]
4 23 3 września 2013[29] 26 sierpnia 2013[30] 2 października 2013[31] brak danych
5 22 9 września 2014[32] 1 września 2014[33] brak danych brak danych
6 22 brak danych brak danych brak danych brak danych
7 22 brak danych brak danych brak danych brak danych

Przypisy

 1. 'Arrow', 'The Vampire Diaries' and 'Supernatural' Renewed for Next Season (ang.). 2013-02-11. [dostęp 2016-04-16].
 2. oficjalna strona serialu
 3. The Vampire Diaries Season 5 Premiere to Be Titled...
 4. Dwie premiery i trzy pewniaki z kolejnymi sezonami od stacji CW. hatak.pl. [dostęp 13 lutego 2014].
 5. Lesley Goldberg: CW Renews 'Arrow,' 'Flash,' 'Supernatural,' 'Vampire Diaries,' 'Originals,' More (ang.). The Hollywood Reporter, 2015-01-11. [dostęp 2016-04-16].
 6. JACQUELINE ANDRIAKOS: =Michael Trevino Is Leaving The Vampire Diaries, Alongside Nina Dobrev (ang.). People Magazine, 2015-04-07. [dostęp 2016-04-16].
 7. Marisa Roffman: 'Vampire Diaries' Shocker: Star Nina Dobrev Exits (ang.). The Hollywood Reporter, 2015-04-06. [dostęp 2016-04-16].
 8. Rick Porter: 'The Flash', 'The 100' and even 'Crazy Ex-Girlfriend' renewed: All 11 CW series picked up for 2016-17 (ang.). TV by the Numbers, 2016-03-11. [dostęp 2016-04-16].
 9. serial na The Futon Critic
 10. The Vampire Diaries – Warner Announces The Complete 1st Season on DVD and Blu-ray: Date, Specs, Extras. 4 czerwca 2010.
 11. The Vampire Diaries: The Complete First Season Blu-ray.
 12. The Vampire Diaries: The Complete First Season Blu-ray: Amazon.ca: Nina Dobrev, Ian Somerhalder, David Barrett, David Von Ancken, Dennis Smith, Ernest R. Dickerson, Guy Ferland, J. Miller Tobin, John Dahl, Joshua Butler: DVD.
 13. The Vampire Diaires – Season 1 [DVD].
 14. Vampire Diaries: Complete First Season 4pc Blu-ray US Import: Amazon.co.uk: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder, Steven R. McQueen, Sara Canning, Katerina Graham, Candice Accola, Zach Roerig, Michael Trevino, Matthew Davis, Malese Jow, Kelly Hu, David Barrett, David Von Ancken, Dennis Smith, Ernest R. Dickerson, Guy Ferland, J. Miller Tobin, John Dahl, Joshua Butler: DVD.
 15. Vampire Diaries, The – The Complete 1st Season.
 16. Vampire Diaries, The – The Complete 1st Season (4 Disc Set) (Blu-ray) (FREE Replica Necklace) @ EzyDVD.
 17. empik:„Pamiętniki Wampirów” już na DVD!.
 18. The Vampire Diaries: The Complete Second Season (2010).
 19. The Vampire Diaries - Season 2 [Blu-ray [Region Free]].
 20. Vampire Diaries, The - The Complete 2nd Season (5 Disc Set).
 21. Vampire Diaries, The - The Complete 2nd Season (4 Disc Set) (Blu-ray).
 22. „Pamiętniki wampirów”: Drugi sezon juz na DVD
 23. The Vampire Diaries: The Complete Third Season (2011)
 24. The Vampire Diaries - Sink Your Teeth into the Season 3 Press Release
 25. The Vampire Diaries: Season 3 Box Set (5 Discs) (with UltraViolet)
 26. Vampire Diaries: Season 3 (Includes TV Sampler)
 27. Vampire Diaries; S3
 28. „Pamiętniki wampirów” sezon 3 już na DVD
 29. The Vampire Diaries - Finalized Street Date, Package Art for Blu/DVD Relesae of 'The Complete 4th Season'
 30. Amazon.com
 31. Vampire Diaries: Season 4
 32. The Vampire Diaries - 'The Complete 5th Season' is Officially Announced for DVD, Blu-ray
 33. The Vampire Diaries - Season 5 [DVD]

Linki zewnętrzne[edytuj]