Pamiętniki wampirów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy serialu TV. Zobacz też: seria powieści L.J. Smith.
Pamiętniki wampirów
The Vampire Diaries
Pamiętniki wampirów
Gatunek serialu dramat
horror
romans
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Kevin Williamson
Julie Plec
na podstawie cyklu powieści
L.J. Smith pt. Pamiętniki wampirów
Główne role Nina Dobrev
Paul Wesley
Ian Somerhalder
Steven R. McQueen
Sara Canning
Kat Graham
Candice Accola
Zach Roerig
Kayla Ewell
Michael Trevino
Matthew Davis
Joseph Morgan
Liczba odcinków 102
Liczba serii 6
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Leslie Morgenstein
Bob Levy
Kevin Williamson
Julie Plec
Alloy Enteriament
CBS Television Studios
Outerbanks Entertainment
Warner Bros. Television
Narracja Nina Dobrev
Paul Wesley
Ian Somerhalder
Steven R. McQueen
Kat Graham
Candice Accola
Joseph Morgan
Muzyka Michael Suby
Zdjęcia Paul M. Sommers
Scenografia Garreth Stover
Czas trwania odcinka ok. 41 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone The CW
Polska nFilm HD, nPremium, TVN, TVN7
Data premiery Stany Zjednoczone 10 września 2009
Polska 2 listopada 2009
Status trwający
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT)
Chronologia
Powiązane The Originals

Pamiętniki wampirów (ang. The Vampire Diaries) – amerykański serial stworzony na podstawie serii powieści L.J. Smith pt. Pamiętniki wampirów. Jest emitowany na kanale The CW od 10 września 2009 roku. 11 lutego 2013 serial został prolongowany do 5 serii[1], której premiera odbyła się 3 października 2013 roku[2][3]. W Polsce emitowany był na kanałach nFilm HD (sezon pierwszy i drugi), nPremium (sezon trzeci) a także TVN i TVN7. Z dniem 30 stycznia 2014 roku, wyemitowano 100 odcinków serialu. 13 lutego 2014 The CW oficjalnie zamówiła 6 sezon serialu[4]. 11 stycznia 2015 roku ogłoszono, że zostanie wyemitowany 7 sezon serialu[5].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Cztery miesiące po tragicznym wypadku samochodowym, w którym giną rodzice 17-letniej Eleny Gilbert (Nina Dobrev) i jej 15-letniego brata Jeremy’ego (Steven R. McQueen) ciągle próbują poradzić sobie ze smutkiem i iść naprzód. Z początkiem nowego roku szkolnego, Elena i jej przyjaciele są zafascynowani nowym przystojnym i tajemniczym uczniem Stefanem Salvatore (Paul Wesley). Stefan i Elena natychmiast zwracają na siebie uwagę, Elena nie ma pojęcia, że Stefan jest półtora wiecznym wampirem, starającym się żyć spokojnie wśród ludzi, kiedy jego brat Damon (Ian Somerhalder) jest uosobieniem przemocy i brutalnego wampira. Teraz ci dwaj wampirzy bracia – jeden dobry, drugi zły – toczą wojnę o duszę Eleny i jej przyjaciół, rodziny i mieszkańców małego miasteczka Mystic Falls, w stanie Virginia. Pod koniec 6 sezonu dowiadujemy się o nowym zagrożeniu, potworze Lokasjo.

Główni bohaterowie serialu

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Pierwszoplanowi[edytuj | edytuj kod]

Drugoplanowi[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Sezony[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1 (2009–2010)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cześć sezonu skupia się na przedstawieniu wampirów, szczególnie na życiu dwóch braci – wampirów – Stefana i Damona Salvatorów, którzy powrócili do swojego rodzinnego miasta po długim okresie nieobecności. Stefan chce podbić serce Eleny, natomiast Damon chce ożywić swoją dawną miłość, Katherine, uwięzioną w grobowcu. Elena jest sobowtórem Katherine, dzięki temu przebiegła Katherine może się podszywać pod niczego nie świadomą Elenę. Jest też krótki wątek Vicki Donovan, jej przemiany w wampira oraz jej śmierci. Druga część sezonu skupia się na uwolnionych z grobu wampirach, lecz wśród nich nie ma Katherine. Uwolnione wampiry planują zemstę na rodzinach założycieli i próbują odzyskać swoje miasto, powstrzymuje ich tylko wampirzyca Pearl, która po uwolnieniu jej przez córkę Ane z grobowca, nie pragnie zemsty, tylko spokojnego życia.

Sezon 2 (2010–2011)[edytuj | edytuj kod]

Drugi sezon skupia się głównie na Katherine Pierce i przyczynach jej powrotu do Mystic Falls, jest dużo retrospekcji z życia Katherine, np. zabójstwo jej rodziny w Bułgarii, narodziny dziecka które musiała oddać oraz to, że prawdziwie kochała Stefana a Damonem się tylko bawiła. Jest w nim również zawarty wątek wilkołaków oraz kamienia dzięki któremu wilkołaki mogłyby kontrolować swoje przemiany, rodzina Tylera Lockwooda jest przeklęta, by obudzić klątwe trzeba kogoś zabić, by złamać klątwę potrzebny jest kamień księżycowy i po to właśnie przyjeżdża wujek Tylera, Mason.

Sezon 3 (2011–2012)[edytuj | edytuj kod]

3 sezon przynosi więcej informacji o rodzinie Pierwotnych. Pojawiają się ojciec i matka Klausa, Elijah, Rebeki, Kola oraz Finna - Mikael i Esther Mikaelson. Ojciec jest wampirzą wersją łowcy wampirów, żywi się tylko wampirami, chcę zabić swoje dzieci, ponieważ gdy umiera pierwotny, umiera cała jego linia, czyli wszystkie wampiry które powstały dzięki niemu. PIerwotnego jednak da się zabić tylko dzięki kołkowi z białego dębu, można go także zasztyletować jednak nie jest to trwałe. w tym sezonie jest też wątek miłości Klausa do Caroline oraz profesor Shane, który uczy młodą czarownice Bonnie ekpresji, by obudzić Silasa, Bonnie jednak nie ma o tym pojęcia.

Sezon 4 (2012–2013)[edytuj | edytuj kod]

Sezon czwarty to poszukiwanie leku na wampiryzm, po tym ja Elena została wampirem po wypadku na moście spowodowanym przez Rebekę oraz zerwanie nadnaturalnej więzi Eleny i Damona, dzięki której Elena zachowuje się tak jak Damon powie, jest to także opowieść o wyłączeniu człowieczeństwa Eleny po tym jak jej brat Jeremy umarł i o tym jak bracia Salvatore próbują je w niej wzbudzić, jest także wyjazd pierwotnych do Nowego Orleanu, przy tym historia miłości Matta i Rebeki. Dzięki czarowi Bonnie wszystkie zmarłe nadnaturalne stworzenia mogą wrócić do Mystic Falls, po tym jak tajemniczy Silas został obudzony po 2000 lat. Pod koniec Elena ponownie włącza swoje uczucia i wyznaje miłość Damonowi. Okazuje się także, że, co mogło wydać się niewiarygodne, Stefan jest "cieniem" tzn. sobowtórem Silasa, który bez skrupułów to wykorzystuje i topi Stefana w morzu, skąd nie może się wydostać. Pojawia się wątek braterstwa 5 oraz klątwy łowcy.

Sezon 5 (2013–2014)[edytuj | edytuj kod]

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Ten sezon skupia się głównie na Podróżnikach oraz Nadii Petrovej, która odnalazła swoją matkę. Możemy również się dowiedzieć więcej o Drugiej Stronie. Stefana, którego Silas zamknął w sejfie i wrzucił do wody odnajduje czarownica Quetsyia tak zwana ,,Tessa,,, która chce zemścić się na Silasie za to co wydarzyło się kilka tysięcy lat temu. Silas chcąc się zabić, żeby być ze swoją ukochaną, Amarą, szuka Kateriny, żeby wypić z niej lekarstwo przez, które będzie śmiertelny. W międzyczasie dowiadujemy się troche o Drugiej Stronie w, której Tessa była uwięziona. Dowiadujemy się też, że Kotwicą łączącą obie Strony jest Amara, która wciąż żyje. Katerina, która przez lekarstwo znów jest śmiertelnikiem odnajduje swoją córkę, którą jej ojciec odebrał w czasie porodu. Jednak pare dni później atmosfera się napina z powodu starzenia się Kateriny tym samym powodując nadchodzącą śmierć.Nadia (córka) chcąc utrzymać ją przy życiu planuje umieścić swoją matkę w ciele Eleny jako pasażera.

Sezon 6 (2014–2015)[edytuj | edytuj kod]

Damon oraz Bonnie zostają uwięzieni w roku 1994. Damon cały ten czas oświadcza iż jest to jego ,,prywatne piekło,, jednak spotykając Kai'a, który oznajmia, że to jego Więzienie, w którym umieścił go jego własny ojciec, Damon zauważył, że się mylił. Kai jako jedyny z całej trójki wie jak się stąd wydostać jednak nie jest to takie proste. Potrzebny jest Ascendant, który posiada Kai, jednak On nie chce tak szybko im go dać, ponieważ chce wydostać się razem z nimi, a Bonnie wyraźnie się nie zgadza twierdząc iż Kai jest psychopatą, a to jego więzienie i nie zamierza go wypuścić. Sezon ten opowiada również o losach dalszych osób, które wydostały się z Drugiej Strony m.in Alaric'a, który zakochał się w Jo, Stefana, który próbuje zapomnieć o nieszczęściach poprzez pracowanie w warsztacie samochodowym oraz spędzanie czasu z jego nową dziewczyną - Susanne, Luka i Liv, którzy razem z Jo nie wiedzą co zrobić z ich bratem Kai'em, Enzo, który coraz więcej zabija i spędza czasu z Caroline, Jeremie'go, który tęskni za Bonnie lecz mimo to jedzie do szkoły artystycznej, Tylera i Matta i Eleny, która nie może sobie poradzić z brakiem Damona i poprzez hipnozę zapomina o jego związku z nim. Jednak Damon wraca i nie może uwierzyć, że Elena to zrobiła. Mimo wszystko próbuje ją odzyskać i udaje mu się to. Po powrocie z więzienia, Bonnie daje Damon'owi lekarstwo dla Eleny. Elena bierze to lekarstwo. W ostatnich odcinkach odbywa się kilka dramatów. Najpierw ślub Alaric'a z Jo zostaje tragedią po pojawieniu się Kai'a w ich życiu, który zabija przed ołtarzem Jo oraz jej nienarodzone bliźniaki. Potem Kai rzuca klątwę na Elenę i Bonnie - tak długo jak żyje Bonnie, Elena się nie obudzi. Elena zostanie pochowana w grobowcu Salvatore'ów, gdzie będzie spoczywała pod zaklęciem (żaden wampir nie będzie mógł wejść do grobowca), które rzuci Bonnie, aż do czasu jej śmierci. Na pożegnanie Eleny w domu braci Salvatore przyjeżdża Jeremy. Pożegnania są bardzo wzruszające. Wracając do Kai'a - po wzięciu krwi matki braci Salvatore Kai popełnia samobójstwo, po tym jak zabił wielu ludzi na ślubie swojej siostry. Po przebudzeniu się próbuje zabić Bonnie, jednak Damon go uprzedza i zabija Kai'a. Liv i Tyler wyznają sobie miłość, a wkrótce po tym Liv zmusza Tylera, by ją zabił, żeby aktywować klątwę, bo bez niej Tyler by zmarł. W ostatnim odcinku zjawia się we wspomnieniach Stefana pradawne zagrożenie, okrutny potwór Lokasjo.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Emisja w USA Emisja w Polsce Wydania DVD i Blu-ray
Premiera Finał Premiera Finał Region 1 Region 2 Region 4 Polska
Region A
(USA i Kanada)
Region B
(Wielka Brytania)
Region B
(Australia)
1 22 10 września 2009 13 maja 2010 2 listopada 2009 7 czerwca 2010 31 sierpnia 2010[6][7][8] 23 sierpnia 2010[9][10] 1 września 2010[11][12] 13 maja 2011[13]
2 22 9 września 2010 12 maja 2011 1 listopada 2010 13 czerwca 2011 30 sierpnia 2011[14] 22 sierpnia 2011[15] 7 września 2011[16][17] 21 września 2012[18]
3 22 15 września 2011 10 maja 2012 5 stycznia 2012 29 maja 2012 11 września 2012[19][20] 20 sierpnia 2012[21] 3 października 2012[22][23] 12 września 2014[24]
4 23 11 października 2012 16 maja 2013 brak danych brak danych 3 września 2013[25] 26 sierpnia 2013[26] 2 października 2013[27] brak danych
5 22[28] 3 października 2013 15 maja 2014 brak danych brak danych 9 września 2014[29] 1 września 2014[30] brak danych brak danych
6 22 2 października 2014 14 maja 2015 brak danych brak danych brak danych brak danych brak danych brak danych

Przypisy

 1. 'Arrow', 'The Vampire Diaries' and 'Supernatural' Renewed for Next Season
 2. oficjalna strona serialu
 3. The Vampire Diaries Season 5 Premiere to Be Titled...
 4. Dwie premiery i trzy pewniaki z kolejnymi sezonami od stacji CW. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 13 lutego 2014].
 5. The CW renews 8 shows for next season
 6. The Vampire Diaries – Warner Announces The Complete 1st Season on DVD and Blu-ray: Date, Specs, Extras. 4 czerwca 2010.
 7. The Vampire Diaries: The Complete First Season Blu-ray.
 8. The Vampire Diaries: The Complete First Season Blu-ray: Amazon.ca: Nina Dobrev, Ian Somerhalder, David Barrett, David Von Ancken, Dennis Smith, Ernest R. Dickerson, Guy Ferland, J. Miller Tobin, John Dahl, Joshua Butler: DVD.
 9. The Vampire Diaires – Season 1 [DVD].
 10. Vampire Diaries: Complete First Season 4pc Blu-ray US Import: Amazon.co.uk: Nina Dobrev, Paul Wesley, Ian Somerhalder, Steven R. McQueen, Sara Canning, Katerina Graham, Candice Accola, Zach Roerig, Michael Trevino, Matthew Davis, Malese Jow, Kelly Hu, David Barrett, David Von Ancken, Dennis Smith, Ernest R. Dickerson, Guy Ferland, J. Miller Tobin, John Dahl, Joshua Butler: DVD.
 11. Vampire Diaries, The – The Complete 1st Season.
 12. Vampire Diaries, The – The Complete 1st Season (4 Disc Set) (Blu-ray) (FREE Replica Necklace) @ EzyDVD.
 13. empik:„Pamiętniki Wampirów” już na DVD!.
 14. The Vampire Diaries: The Complete Second Season (2010).
 15. The Vampire Diaries - Season 2 [Blu-ray [Region Free]].
 16. Vampire Diaries, The - The Complete 2nd Season (5 Disc Set).
 17. Vampire Diaries, The - The Complete 2nd Season (4 Disc Set) (Blu-ray).
 18. "Pamiętniki wampirów": Drugi sezon juz na DVD
 19. The Vampire Diaries: The Complete Third Season (2011)
 20. The Vampire Diaries - Sink Your Teeth into the Season 3 Press Release
 21. The Vampire Diaries: Season 3 Box Set (5 Discs) (with UltraViolet)
 22. Vampire Diaries: Season 3 (Includes TV Sampler)
 23. Vampire Diaries; S3
 24. "Pamiętniki wampirów" sezon 3 już na DVD
 25. The Vampire Diaries - Finalized Street Date, Package Art for Blu/DVD Relesae of 'The Complete 4th Season'
 26. Amazon.com
 27. Vampire Diaries: Season 4
 28. serial na The Futon Critic
 29. The Vampire Diaries - 'The Complete 5th Season' is Officially Announced for DVD, Blu-ray
 30. The Vampire Diaries - Season 5 [DVD]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]