Panthera - hybrydy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pokrewieństwa pomiędzy wielkimi kotami są na tyle bliskie, że ich gatunki mogą się łatwo krzyżować dając czasami płodne potomstwo w linii żeńskiej. Najczęściej spotykaną hybrydą jest potomek tygrysicy i lwa, nazywany lygrysem. Obecnie takie krzyżówki spotykane są jedynie w niewoli, ale nie można wykluczyć, że dawniej – kiedy obszary występowania obydwu gatunków pokrywały się w większym stopniu – występowały również w warunkach naturalnych.

lew Venus symbol.svg tygrys Venus symbol.svg jaguar Venus symbol.svg lampart Venus symbol.svg
lew Mars symbol.svg lew lygrys liguar* liard*
tygrys Mars symbol.svg tyglew tygrys tiguar* tigard*
jaguar Mars symbol.svg jaglion* jaguatiger* jaguar jagupard*
lampart Mars symbol.svg leopon leotig* leguar* lampart

(*) nazwy angielskie

Informacje[edytuj | edytuj kod]

Lygrys[edytuj | edytuj kod]

(Ang. liger) – krzyżówka tygrysicy i lwa. Podobnie jak tyglew (tigon), nie występuje w naturze, i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt w niewoli. W warunkach naturalnych zasięgi występowania lwów i tygrysów rzadko nakładają się (zob. lew azjatycki). Związki tygrysic z samcami lwów były odnotowywane bardzo rzadko. Pierwsze udokumentowane dane o istnieniu lygrysów pochodzą z Azji, z początków XIX wieku.

Lygrysy (w przeciwieństwie do tigonów) rosną zwykle do rozmiarów większych niż tygrysy, i znacznie większych niż lwy. Lubią pływać. W niewoli żyją ok. 15-20 lat. Samce są bezpłodne, ale samice są zdolne do urodzenia potomstwa.

Liard, lipard[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec samca lwa i samicy lamparta. Nie występuje na wolności[1].

Tigon[edytuj | edytuj kod]

(Z angielskiego tiger i lion, w języku polskim używa się terminu tyglew) – krzyżówka lwicy i tygrysa. Nie występuje w naturze – tigony są efektem celowego lub przypadkowego krzyżowania zwierząt żyjących w niewoli. Podobnie jak w przypadku lygrysów, samce tigonów są bezpłodne, ale samice często mogą mieć potomstwo. Znany jest przypadek samicy o imieniu Noelle[2], która urodziła młodego "ti-tigona", którego ojcem był tygrys.
Tigony są mniejsze od lygrysów, rzadko osiągają rozmiary większe niż rodzice. Prawdopodobnie jest to spowodowane obecnością hamującego wzrost genu obecnego u lwicy, co jest skutkiem rywalizacyjnej strategii reprodukcyjnej lwów.

Zwierzęta takie jak tigony czy lygrysy często są bardziej podatne na choroby, niż gatunki występujące naturalnie. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie zajmujący się ochroną zagrożonych gatunków walczą z hodowaniem hybryd. Podstawowym powodem jest jednak to, że hybrydy zajmują miejsce (klatki i wybiegi) i czas (ciąża i wychowanie młodych u samicy), w którym można by rozmnażać zwierzęta tego samego gatunku, przyczyniając się do jego ratowania.

Masa ciała
ok. 140-180 kg.
Ubarwienie
tigony mają zwykle płową lub rudawą sierść z delikatnymi prążkami (jak u tygrysów) i cętkami (jak u młodych lwów).
Pożywienie
podobnie jak inne koty, tigony są drapieżnikami.
Biotop
tigony występują tylko w niewoli.

Jaglion[edytuj | edytuj kod]

Mieszaniec międzygatunkowy samca jaguara i samicy lwa.

Wygląd

Jagliony są zbudowane potężniej niż jaguary. Posiadają brązowe cętki na tle futra barwy charakterystycznej dla lwa.

Przykłady jaglionów

Dwa jagliony urodziły się 9 kwietnia 2006 roku w Barrie w Ontario w Kanadzie. Jahzara (samica) i Tsunami (samiec) były rezultatem niezamierzonego pokrycia lwicy Loli przez czarnego jaguara Diablo.

Jaguatiger[edytuj | edytuj kod]

Krzyżówka międzygatunkowa samca jaguara oraz tygrysicy.

Wygląd

Jaguatigery są zbudowane najpotężniej z rodzaju Panthera.

Masa ciała
ok. 180 kg.
Biotop
Jaguatigery są czasami wypuszczane na Ziemi Ognistej, ale większość ich występuje w niewoli.

Leopon[edytuj | edytuj kod]

Jest hybrydą lamparta i lwicy. Pierwsze doniesienia o leoponach pochodzą z 1910. Leopony uzyskano w wyniku krzyżowania w ogrodach zoologicznych w Indiach, Japonii i w Niemczech. Odnotowano pojedyncze doniesienia o wystąpieniu takich krzyżówek w warunkach naturalnych[1].

Głowa zwierzęcia zachowuje kształt głowy lwa, za to reszta ciała ma cechy lamparta – cętki na sierści i krótsze łapy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c HYBRIDS BETWEEN LEOPARDS AND LIONS (ang.). W: Hybrid and Mutant Animals [on-line]. [dostęp 2017-01-20].
  2. Patrick a Liger