Przejdź do zawartości

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego w Majdanie Leśniowskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Majdan Leśniowski

Adres

Majdan Leśniowski 76
22-122 Leśniowice

Data powołania

1928

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Polskokatolicki

Diecezja

warszawska

Dekanat

lubelsko-chełmski

Kościół

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego

Administrator

ks. mgr Jacenty Sołtys

Wezwanie

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny, Święty Antoni

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca – Wspomnienie Św. Antoniego
8 września – Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego”
Położenie na mapie powiatu chełmskiego
Mapa konturowa powiatu chełmskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego”
Położenie na mapie gminy Leśniowice
Mapa konturowa gminy Leśniowice, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego”
Ziemia50°59′18″N 23°31′06″E/50,988333 23,518333

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego w Majdanie Leśniowskim – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie lubelsko-chełmskim diecezji warszawskiej. Msze św. celebrowane są w niedzielę i święta o 9:00 i 10:30.

Parafia polskokatolicka w Majdanie Leśniowskim została założona w 1928 z inicjatywy ks. Czesława Skibińskiego, który pierwsze nabożeństwa w języku polskim odprawiał przy ołtarzu polowym. W pierwszych miesiącach działalności duszpasterza wspierali działacze ruchu ludowego i chłopskiego, a także rzemieślnicy. Niedługo później parafianie przystąpili do budowy drewnianego kościoła, którego proboszczem został ks. Zygmunt Ancerewicz. W latach 1934–1976 proboszczem parafii był ks. Stanisław Banasiak, który przez dekady animował życie duchowe i społeczne w wiosce, był także inicjatorem powstania nowego, murowanego kościoła parafialnego, znajdującego się w centrum miejscowości. 5 września 2010 w parafii gościł bp prof. dr hab. Wiktor Wysoczański, który dokonał kanonicznej wizytacji oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. Obecnie parafia jest najliczniejszą wspólnotą wyznaniową swojego dekanatu, od 1987 kieruje nią ks. Jacenty Sołtys.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]