Wspomnienie liturgiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wspomnienie – w liturgii katolickiej świąteczny dzień obchodów w roku liturgicznym, o najmniejszym znaczeniu.

Obchody wspomnienia liturgicznego zawarte są w granicach doby.

Wspomnienia mogą mieć własny formularz mszalny lub formularz części wspólnych dla danego typu wspomnień (np. części wspólne dla liturgii wspomnień o zakonnikach). W liturgii mszalnej wspomnienia występują jedynie dwa czytania biblijne i pomijane są formy uroczyste tj. gloria i credo.

Obchody wspomnienia ustępują pierwszeństwa liturgicznego wszystkim obchodom liturgicznym z wyjątkiem dni powszednich. W przypadku gdy wspomnienia zbiegają się z innymi obchodami, w danym roku wspomnienia pomijane są w ogóle.

Dzień obchodów wspomnienia wyznacza data lub kalendarz liturgiczny (→święta ruchome).

Wspomnienia dzielą się na ogólne (obchodzone w całym Kościele) lub własne (obchodzone lokalnie), oraz na obowiązkowe lub dowolne. Jeżeli w danym dniu przypada kilka wspomnień, to pierwszeństwo ma wspomnienie obowiązkowe. Jeżeli natomiast przypada w danym dniu kilka wspomnień wyłącznie dowolnych, to wybrać można tylko jedno. W okresie Wielkiego Postu wszystkie wspomnienia obchodzi się jako dodatkowe (zachowują one formularz dnia, z wyłączeniem kolekty o wspominanym świętym; w godzinie czytań dodaje się także trzecią lekcję wraz z responsorium)

Obchodzenie wspomnień przez lud nie jest nakazane żadnym prawem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]