Park im. Stanisława Kanikowskiego w Przeźmierowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Stanisława Kanikowskiego − park zlokalizowany na terenie podpoznańskiego Przeźmierowa, przy ulicy Rynkowej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Południową, na tyłach dochodzi do skrzyżowania ulic Kościelnej i Folwarcznej. W rejonie parku znajdują się Przedszkole "Leśne Skrzaty".

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Tereny parkowe zostały zrewitalizowane w początkach XXI w. z inicjatywy Gminy Tarnowo Podgórne. W roku 2015 zaś ów park przeszedł gruntowną rewitalizację[1], z którą wiązała się z masowa wycinką drzew (głównie topól). W jego obrębie znajduje się zespół fontann, mini golf, plac zabaw dla dzieci, siłownia, wybieg dla psów, altana, stoły do ping ponga i szachów[2]. Teren parku jest oświetlony. W parku odbywają się warsztaty jogi, ZUMBA, koncerty, festyny osiedlowe i gminne organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury "SEZAM"[3].

Nadanie parkowi imienia Stanisława Kanikowskiego nastąpiło uchwałą Rady Gminy z dnia 30 września 2003 roku (Nr XIX/121/2003)[4].

Patron parku, Stanisław Kanikowski[5] (1914-1999) był lokalnym działaczem społecznym i gospodarczym. Po zakończeniu wojny czynnie włączył się w budowę życia społeczno-kulturalnego na osiedlu. W pierwszej połowie lat 50-tych uczestniczył w tzw. Komitecie Urządzania Osiedla. Do największych zasług społecznika należy przekonanie ówczesnej władzy do zlokalizowania w Przeźmierowie ośrodka władzy terytorialnej - Gromadzkiej Rady Narodowej, zwiększenie dostępności komunikacji publicznej dla mieszkańców wsi, opracowanie planu odwodnienia południowo-wschodniej części miejscowości (w tym m.in. terenu dzisiejszego parku), a także przewodnictwo Społecznemu Komitetowi Budowy Domu Kultury w Przeźmierowie, którego działalność została zakończona sukcesem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mikołaj Woźniak, Przeźmierowo: Park Kanikowskiego zrównany z ziemią. Czas na zmiany, Głos Wielkopolski, 18 lutego 2017 [dostęp 2020-11-20] (pol.).
  2. Studio Fabryka, Park im. Stanisława Kanikowskiego w Przeźmierowie, familijnagmina.pl [dostęp 2020-11-20] (pol.).
  3. Gminny Ośrodek Kultury SEZAM - Wydarzenia, www.goksezam.pl [dostęp 2020-11-20] (pol.).
  4. autor zbiorowy, Spis uchwał Rady Gminy Tarnowo Podgórne 2002-2006, strona 11, uchwała 121.
  5. Stanisław Kanikowski (26.05.2001) - Tarnowo Podgórne, www.tarnowo-podgorne.pl [dostęp 2020-11-20].