Paweł Swietozarow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pawieł Swietozarow
Ilustracja
Kraj działania

Imperium Rosyjskie

Data urodzenia

1866

Data śmierci

10 maja 1922

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Paweł Michajłowicz Swietozarow (ur. 1866, zm. 10 maja 1922) – rosyjski duchowny i święty prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem prawosławnego diakona służącego we wsi Kartmazowo (gubernia włodzimierska). Ukończył Kijowską Akademię Duchowną i podjął pracę psalmisty w cerkwi w Kartmazowie. Zamierzał wstąpić do monasteru, jednak proboszcz parafii przy soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Szui przekonał go, by ożenił się z jego córką i przejął po nim placówkę duszpasterską. Wkrótce po ślubie kobieta zmarła; ks. Swietozarow sam opiekował się dziećmi, jakie przyszły na świat w ich małżeństwie[1].

Do rewolucji październikowej duchowny pracował dodatkowo jako katecheta; po wprowadzeniu zakazu nauki religii w szkołach organizował katechezę w soborze w Szui. W 1919 został aresztowany pod zarzutem nieprzestrzegania postanowień Rady Komisarzy Ludowych. W 1921 ponownie spędził kilka miesięcy w więzieniu na polecenie Czeka. Kilkakrotnie był również zatrzymywany w związku z treścią głoszonych kazań[1].

15 marca 1922, w trakcie rządowej kampanii konfiskaty kosztowności cerkiewnych, wierni soboru w Szui czynnie przeciwstawili się wyniesieniu cennego wyposażenia ich świątyni. Doszło do zamieszek, w czasie pacyfikowania których padły cztery ofiary śmiertelne i 22 rannych[1].

 Osobny artykuł: Zamieszki w Szui (1922).

Dwa dni po opisywanych wydarzenia ks. Swietozarow został aresztowany, zaś w kwietniu 1922, po procesie, jaki odbył się w Iwanowo-Wozniesiensku – skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Wyrok został wykonany 10 maja 1922[1].

Kanonizowany w 2000 jako jeden z Soboru Świętych Nowomęczenników i Wyznawców Rosyjskich[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]