Pawieł Daniejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pawieł Daniejka
Павел Данейка
Pełne imię i nazwisko

Pawieł Uładzimirawicz Daniejka

Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres

od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2001

Przynależność polityczna

Zjednoczona Partia Obywatelska, frakcja „Działanie Obywatelskie”

Następca

wybory nie odbyły się

Pawieł Uładzimirawicz Daniejka (biał. Павел Уладзіміравіч Данейка[a], ros. Павел Владимирович Данейко, Pawieł Władimirowicz Daniejko) – białoruski polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku mieszkał w Mińsku. Pełnił funkcję wiceprezesa Instytutu Prywatyzacji i Menedżmentu, był członkiem Zjednoczonej Partii Demokratycznej Białorusi, a od 1 października 1995 – Zjednoczonej Partii Obywatelskiej. W drugiej turze uzupełniających wyborów parlamentarnych 10 grudnia 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji z nawawilenskiego okręgu wyborczego nr 260 miasta Mińska. 19 grudnia 1995 roku został zarejestrowany przez centralną komisję wyborczą[1], a 9 stycznia 1996 roku zaprzysiężony na deputowanego[2]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka[3], a potem sekretarza[4] Stałej Komisji ds. Polityki Ekonomicznej i Reform[3]. Należał do opozycyjnej wobec prezydenta Alaksandra Łukaszenki frakcji „Działanie Obywatelskie”. Od 3 czerwca był przewodniczącym grupy roboczej Rady Najwyższej ds. współpracy z parlamentem Republiki Kazachstanu[4]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2001 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Павал Уладзімеравіч Данейка (czyt. Pawał Uładzimierawicz Daniejka).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]