Przejdź do zawartości

Perła Bałtyku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Perła Bałtykumineralna woda solankowa z Kołobrzegu, z utworów czwartorzędowych - słonawa, chlorkowo-wodorowęglanowosodowa o mineralizacji nie przekraczającej 0,2% stężenia NaCl[1]. Przez wiele lat była markowym, powszechnie dostępnym produktem Uzdrowiska Kołobrzeg - najpierw przedsiębiorstwa państwowego, a następnie spółki akcyjnej. Obecnie nie jest produkowana.

Nazwę produktu wymyślił w 1967 Stanisław Strzałkowski, ówczesny dyrektor administracyjny uzdrowiska. Napis z etykiety reklamował: Woda mineralna ze źródła 16a w Kołobrzegu, orzeźwia, wzmaga apetyt, wzmaga trawienie, pobudza perystaltykę jelit, działa kojąco i przeciwzapalnie, wpływa korzystnie na chemizm soków ustrojowych oraz przemianę materii. Osad naturalny.

Produkcję wody prowadzono w rozlewni przy ul. Sienkiewicza, która była zaopatrywana z dwóch studni wierconych: 16A "Perła" wykonanej w 1965, położonej przy skrzyżowaniu ul. Jedności Narodowej z ul. Solną, o głębokości 46 m - ujmującej zasolone wody poziomu czwartorzędowego i 16B wykonanej w 1970, położonej na terenie zakładu produkcji wody mineralnej, o głębokości 67 m - ujmującej wody poziomu liasowego[2]. Na początku XXI wieku Uzdrowisko Kołobrzeg zakończyło produkcję wody i sprzedało rozlewnię, która została rozebrana przez nowego właściciela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Ratajczyk. Czy Kołobrzeg utraci status uzdrowiska? Rozmowa z prof. dr hab. med. Bohdanem Trzeciakiem - wieloletnim Lekarzem Naczelnym w Uzdrowisku Kołobrzeg. „Kołobrzeskie Wiadomości = Kolberger Nachrichten”. nr 42, s. 17-19, wrzesień-listopad 2013. Kołobrzeg: "Reda" Kazimierz Ratajczyk. ISSN 1644-9452. 
  • Obrócili "Perłę" w wielką kupę gruzu. miastokolobrzeg.pl, 2011-11-14. [dostęp 2015-04-15]. (pol.).