Przejdź do zawartości

Perlator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Perlator. Zakończenie wylewki bardzo drobną siateczką. Przepływająca woda wywołuje podciśnienie (efekt injektora) i zasysa powietrze, które miesza się z wodą
różne typy perlatorów

Perlator – rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica itp. zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie.

Perlatory mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii lub wewnętrzny, starszego typu, który nakręca się na wylewkę. Niektóre perlatory zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi. Zakończenia silikonowe umożliwiają łatwiejsze usuwanie osadu kamiennego powstałego po przepływie przez perlator twardej wody[1]. Jednak zależy to od modelu, gdyż perlatory ze strumieniem igiełkowym nie napowietrzają, a jedynie ograniczają przepływ.

Zasada działania[edytuj | edytuj kod]

Na wypływającą przez perlator wodę wywierane jest podciśnienie, które powoduje zasysanie powietrza przez drobne otworki i mieszanie ich z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które z jednej strony ograniczają ilość przepływającej wody, a jednocześnie powodują zwiększenie objętości strumienia[2].

Oszczędność wody[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z danymi producentów, perlator potrafi oszczędzić od 15% do 60% wody[3][4].

Perlator powodując podniesienie ciśnienia instalacji wodociągowej daje wrażenie optyczne silniejszego strumienia wody.

Baterie wannowe powinny być wyposażone wyłącznie w perlatory o dużej przepustowości, ponieważ standardowy perlator powoduje wolniejsze napełnianie naczyń wodą przez co woda w wannie szybciej stygnie[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Do czego służy perlator?. www.ekspertbudowlany.pl. [dostęp 2013-07-08].
  2. Perlatory i słuchawki prysznicowe oszczędzające wodę. Warto? [online], 17 stycznia 2022 [dostęp 2023-03-30] (pol.).
  3. Raport Odpowiedzialny biznes w Polsce 2006. Dobre praktyki. Warszawa: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 2007. ISBN 978-83-920938-3-1.
  4. EKOPORADNIK: Oszczędzanie wody pitnej służy naturze i domowemu budżetowi. 2012-10-01. [dostęp 2013-07-08].
  5. Perlator – najprostszy sposób na oszczędzanie wody. [dostęp 2013-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-01)].