Petro Tyschtschenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Petro Tyschtschenko
Ilustracja
Petro Tyschtschenko na spotkaniu klubu użytkowników Amigi w Tampere, Finlandia, 2014
Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1943
Wiedeń

Zawód, zajęcie

menedżer

Narodowość

niemiecka

Pracodawca

Commodore International (do 1994), Amiga

Dzieci

Tanja, Taras

Petro Taras Ostap Tyschtschenko (ur. 16 kwietnia 1943 w Wiedniu) – niemiecki przedsiębiorca, najbardziej znany z okresu, kiedy pracował dla amerykańskiej firmy Commodore International.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Ojciec Petra Tyschtschenki przybył do Austrii z Ukrainy podczas I wojny światowej. W Austrii poznał przyszłą żonę. W 1941 pobrali się, a w 1943 urodził im się syn Petro. Następnie cała rodzina przeniosła się do Bawarii w Niemczech, gdzie Petro uczęszczał do szkoły i odbył służbę wojskową w 1966 r.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy Tyschtschenko zetknął się z Commodore w 1982, kiedy w gazecie znalazł ofertę pracy na pracownika biurowego w Commodore. Petro natychmiast odpowiedział, lecz nie został zatrudniony. Niedługo potem zadzwonił do niego Harald Speyer, dyrektor Commodore na rynek niemiecki, mówiąc że chciałby go zatrudnić. Tyschtschenko bezzwłocznie odszedł z dotychczasowego stanowiska w Adressograph-Multigraph i następnego dnia rozpoczął pracę w Commodore.

W niedługim czasie Tyschtschenko awansował na dyrektora logistyki na cały rynek europejski, odpowiedzialnego za dostawy i sprzedaż Commodore VIC-20 oraz Commodore 64. Po zakupieniu przez Commodore nowego startupaAmigi, Petro stał się również odpowiedzialny za linię produktów tej marki.

Tyschtschenko pozostał w Commodore aż do bankructwa przedsiębiorstwa w 1994 r. Po bankructwie, firma Escom wykupiła prawa do Amigi i utworzyła spółkę zależną, Amiga Technologies, zatrudniając Tyschtschenkę na stanowisku prezesa. Escom także zbankrutował, a prawa do Amigi zostały sprzedane firmie Gateway, Inc., która również utworzyła spółkę Amiga i zatrudniła Petro. W późniejszych latach Gateway stracił zainteresowanie marką, nazywając ją przestarzałą i „niesprzedawalną”. Tyschtschenko odszedł z Gateway i zaczął sam sprzedawać Amigi na rynkach niemieckim i indyjskim.

Następnie Tyschtschenko utworzył firmę consultingową Power Service GmbH. Pomimo tego jest nadal aktywny w środowisku fanów i użytkowników Amigi, często odwiedzając przeróżne spotkania na całym świecie. Kilkukrotnie odwiedzał Polskę, m.in. w czerwcu 2014 był gościem specjalnym RetroGralni[1]wrocławskiej imprezy retrokomputerowej.

Niektórzy użytkownicy Amigi uznali, że „Petro dla Amigi jest tym, kim Bill Gates jest dla Microsoftu”.

Petro jest żonaty od 1970, ma córkę Tanję i syna Tarasa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Petro Tyschtschenko gościem RetroGralni!. 2014.retrogralnia.pl. [dostęp 2014-11-05]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tyschtschenko, Petro: Meine Erinnerungen an Commodore und Amiga, własne wydawnictwo, 2014, ISBN 978-3-9816579-0-6.