Piaskowa (dopływ Regi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piaskowa
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Struga
Długość 18 km
Źródło
Miejsce Piaski, Wysoczyzna Łobeska
Współrzędne

53°41′39″N 15°27′11″E/53,694167 15,453056

Ujście
Recypient Rega
Miejsce

Równina Nowogardzka

Współrzędne

53°45′07″N 15°19′01″E/53,751944 15,316944

Położenie na mapie gminy Resko
Mapa konturowa gminy Resko, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu łobeskiego
Mapa konturowa powiatu łobeskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Piaskowastruga[1] w woj. zachodniopomorskim, lewy dopływ rzeki Regi o długości 18 km[2].

Piaskowa wypływa z jeziora Piaski na Wysoczyźnie Łobeskiej, w gminie Radowo Małe, zaraz wpływając na teren gminy Resko. Płynie w kierunku północno-zachodnim przez Święciechowo, następnie koło dawnego młyna Grzmikoło przyjmuje duży dopływ Wilkową. Dalej przepływa przez stawy w parku w Żerzynie i uchodzi do Regi[2].

Według danych regionalnego zarządu gospodarki wodnej gatunkiem dominującym w wodach Piaskowej jest głowacz białopłetwy, będącym gatunkiem chronionym[3].

Administratorem wód Piaskowej jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Utworzył on dwa obwody rybackie, który obejmują wody strugi. Pierwszy obejmuje jezioro Piaski oraz 50 metrów wypływu strugi z jeziora. Drugi obwód obejmuje odcinek Piaskowej, 50 m od wypływu z jeziora Piaski do jej ujścia do rzeki Regi, wraz z wodami jej dopływów – z wyłączeniem wód obiektu stawowego zlokalizowanego na rzece Wilkowej w rejonie miejscowości Maliniec[4].

Nazwę Piaskowa wprowadzono urzędowo 1948 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Paatziger Bach[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]