Przejdź do zawartości

Pierwsza Dyrektywa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pierwsza Dyrektywa – prawo istniejące w fikcyjnym świecie Star Trek obowiązujące Gwiezdna Flotę Zjednoczonej Federacji Planet. Zabrania interwencji i ujawniania się członków Floty cywilizacjom, które nie wynalazły napędu nadświetlnego (WARP). Wynika z podstaw etycznych. Federacja nie chce wpływać na techniczny i kulturowy rozwój innych cywilizacji. Członkowie Floty mogą przeprowadzać misje wśród przedstawicieli mniej rozwiniętych technicznie cywilizacji, ale muszą wtedy udawać tubylców i nie korzystać z zaawansowanej techniki.

Pierwsza Dyrektywa to popkulturowe, najbardziej znane wcielenie hipotezy zoo.

Zdefiniowana jest:

Jako że każda istota rozumna ma prawo do życia zgodnie ze swoją naturalną ewolucją kulturową, personel Gwiezdnej Floty nie może zakłócać normalnego rozwoju życia i kultury innego gatunku. Za zakłócenia uznaje się demonstrację wiedzy, siły lub technologii rasie, która nie jest w stanie rozumieć i posługiwać się poprawnie tą wiedzą. Oficer Gwiezdnej Floty nie może naruszyć Pierwszej Dyrektywy, nawet jeśli oznacza to zagrożenie dla jego życia lub statku, chyba że działa w celu naprawy wcześniejszego naruszenia lub przypadkowego skażenia obcej kultury.[1][2]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dyrektywy Gwiezdnej Floty Zjednoczonej Federacji Planet – Memory Alpha, polska encyklopedia uniwersum Star Trek
  2. Giancarlo Genta, „Lonely Minds in the Universe: The Search for Extraterrestrial Intelligence”. Springer, 2007, s. 208.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]