Place Bellecour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Place Bellecour Lyon Panorama.jpg

Place Bellecour – duży plac w Lyonie, we Francji.

Wymiary placu to 312 m na 200 m i jest największym placem jasnym (tj. bez plamy zieleni, drzew lub jakiegokolwiek innego rodzaju przeszkody) w Europie. W środku znajduje się posąg króla Ludwika XIV umieszczonego na koniu, wykonany przez François-Frédérica Lemota w 1825 roku.

Plac stanowi centralny punkt w centrum miasta, i znjaduje się w tym miejscu jedna z największych stacji metra, Bellecour, która łączy Linie A i D. To również rozchodzą się główne ulice handlowych takie jak Rue de la République, Rue Victor Hugo, jak również ma tu siedzibę biuro organizacji turystycznych biuro Lyon, i centralny urzędząd pocztowy. Znajduje się tu także diabelski młyn.

Od 1894 roku, między innymi na Place Bellecour, rozgrywany był największy w historii turniej gry w bule lyońskie – lokalna, najstarsza z uprawianych do dziś dnia francuskich gier w bule i trzecia pod względem popularności po petanque i grze prowansalskiej. Na placu Bellecour mieściła się większość torów do gry w centrum miasta ze wszystkich 700 torów na terenie całego Lyonu[1].

Przypisy

  1. Notatka historyczna ze strony Sportweek.fr (fr.). [dostęp 15 sierpnia 2011].